Cerībā uz labāku gadu

Ražošana
2015. gada 21. aprīlis 09:16

Apgrozījums aug, peļņa sarūk – izriet no pirmajām ziņām par lielāko Latvijas metālapstrādes un mašīnbūves uzņēmumu pagājušā gada finanšu rādītājiem, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«Pagājušā gada vidū nobruka Krievijas tirgus – tas radīja zaudējumus,» peļņas kritumu DB skaidro Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības uzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš. Ņemot vērā eksporta īpatsvaru nozarē, jebkur svārstība ārvalstu tirgos uzreiz ir jūtama, un pērnais gads arī apjomu ziņā nebija spīdošs, viņš saka, taču uzreiz piebilst, ka «nevajag taisīt traģēdiju, nozare ir tik daudz sista, ka iemācījusies elastīgi reaģēt un attīstīties.» Lai gan šā gada pirmie mēneši nav izrādījušies īpaši veiksmīgi, kopumā gads solās būt labāks par iepriekšējo, kaut vai ņemot vērā KVV Liepājas metalurgs simbolisko ražošanas atjaunošanu, iespējamu vairāku citu projektu iekustēšanos, investīcijas modernizācijā. Statistika liecina, ka janvārī, salīdzinot ar pērnā gada decembri, gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozares, izņemot mašīnas un iekārtas, apgrozījums (pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās) auga par 6,2%, pieaugums bija gan vietējā tirgū, gan eksportā. Savukārt februārī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, piedzīvots apgrozījuma samazinājums par 3,9%, saruka arī automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas apjoms par 3,5% – izriet no Centrālās statistikas pārvaldes datiem.

Iegulda attīstībā

Vienam no nozares flagmaņiem – SIA KMM Metāls –, kas 2013. gadā strādāja 74,4 milj. eiro apgrozījumu, šopavasar ierosināts tiesiskās aizsardzības process, pērnā gada finanšu rādītāji Lursoft datu bāzē vēl nav rodami. Vēl viens milzis, SIA Severstaļ Distribution (agrāk a/s Severstaļlat), kas pievērsies ūdens un gāzesvadu cauruļu ražošanai, paziņojis, ka konsolidētais Severstal Distribution (ražo Latvijā un Polijā) apgrozījums bijis 288 milj. eiro, kas ir vairāk nekā gadu iepriekš. Tikmēr sarežģītu tērauda konstrukciju un komponenšu ražošanas SIA East Metal pērn piedzīvoja būtisku peļņas samazinājumu – no gandrīz 2,5 milj. eiro 2013. gadā līdz 360,9 tūkst. eiro pērn, liecina Lursoft dati. Vienlaikus tās apgrozījums audzis par 11%, sasniedzot teju 47 milj. eiro. No kompānijas gada pārskata izriet, ka tirgus izredzes vismaz pērnā gada beigas tika uzskatāmas par nestabilām. Arī šā gada budžets plānots, pieņemot, ka šā gada pirmajā ceturksnī gaidāma pasliktināšanās, bet vēlāk, gada otrajā pusē – pieaugums normālā līmenī.

Pērn uzņēmums pabeidza telpu aprīkošanu ar lielu CNC iekārtu Nakskovas pilsētā Dānijā, kā arī izstrādāja vienu no pasaules lielākajām stiepes stacijām, kuru plānots pabeigt šī gada laikā.

Pērn arī tika aprīkotas telpas Daugavpilī, tā palielinot dažādu smago tērauda konstrukciju un komponenšu ražošanas iespējas.

«Ieguldām attīstībā,» lakonisks ir arī SIA Leax Baltix un SIA Leax Rēzekne valdes loceklis Henriks Silenieks. Leax Baltic pērno gadu noslēgusi ar 14,6 milj. eiro apgrozījumu, kas ir vairāk nekā gadu iepriekš, un 595,4 tūkst. eiro peļņu, kas ir par vairāk nekā trešdaļu mazāka nekā 2013. gadā.

Visu rakstu Cerībā uz labāku gadu lasiet 21. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra