Viens no aizmirstajiem Latvijas derīgajiem izrakteņiem – sapropelis – kopš šī gada pavasara pārtop kosmētikā Latgales uzņēmumā Lat Cosmetics
, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness. 


Līdz šādai sapropeļa izmantošanai pēc ilgiem materiāla un biznesa nišu pētījumu gadiem nonācis Ludzas uzņēmējs Jevgeņijs Lukašenoks, kurš līdz šim darbojies un turpina darboties maizes un celtniecības biznesā Latgales reģionā. 


Viņa dzimtā puse Latgale ir bagāta ezeriem, kuros ir sap­ropelis (tas satur mikroelementus un makroelementus, vitamīnus, humīnskābi un folijskābi), ir tīrs ūdenis, jo apkārtnē ilgstoši nenotiek saimnieciskā darbība, kura ietekmētu šo tīrību. Līdz ar to šie ezeri ir piemēroti ārstniecībā un kosmētikā izmantojamo resursu (sapropeļa, peloīda) ieguvei, pārliecību par jaunu biznesa nišu pauž SIA Lat Cosmetics īpašnieks Jevgeņijs Lukašenoks.


No diviem ezeriem


Sākotnēji ezeru dzīļu vērtībām lauksaimniecības kontekstā pievērsās Jevgeņija dēls Dmitrijs Lukašenoks. Tomēr, pētot šīs nišas iespējas, secināts, ka pieprasījums pēc bioloģiskā mēslojuma ir niecīgs tā augstās cenas dēļ, vietējais tirgus pārāk mazs, savukārt lielajos ārējos tirgos lielāks pieprasījums ir pēc ķīmiskiem produktiem. Apzināts izejvielu potenciāls arī citās nozarēs, tostarp kosmētikā, un nolemts strādāt šajā virzienā. No idejas līdz tās realizācijai pagājuši aptuveni pieci gadi. J.Lukašenoks bijis Berlīnē, Varšavā, Viļņā, Minskā, Maskavā, Sanktpēterburgā un Jaroslavļā. Projektā iesaistījis zinātniskos resursus – Latvijas Universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti, Baltkrievijas Republikas Zinātņu akadēmijas Fizioloģijas institūtu un Dabas resursu izmantošanas institūtu, kā arī Maskavas, Sanktpēterburgas, Jaroslavļas un Varšavas komercstruktūras, kurām ir pieredze darbā ar sapropeļa (peloīdu) izmantošanu. 


Pats uzņēmējs šo sadarbības ceļu raksturo šādi: «To, ka mūsu darbības vērtīgo vielu iegūšanā no peloīdiem ir pareizas, apstiprina arī LU Mikrobioloģijas katedras pētījumu secinājumi.» Pētnieciskais darbs veikts, piesaistot speciālistus no Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes un citām tās struktūrām, Savukārt receptūras kosmētiskajiem līdzekļiem izstrādātas Minskā, tur veikti arī kosmētikas noturības testi. «Baltkrievijā ir saglabājusies laba zinātniskā bāze,» viņš skaidro. 


Šobrīd viņa uzņēmumam Lat Cosmetics ir licence veikt appropeļa ieguvi divos ezeros – Plusonā un Zeiļu ezerā, katrā no tiem ir atšķirīgs organisko un minerālvielu sastāvs dūņās un sapropelī. Ieguve notiek ziemā, kad slāņi ir sasaluši, tādējādi iegūšana ir sterilāka – nav kukaiņu, gaisā lidojošu daļiņu, vieglāk izgriezt slāņa gabalus un ir citas priekšrocības. Zem sapropeļa esošā zilā māla (peloīdu) slānis tiek griezts ar rokām, jo ir tik blīvs, ka neviens sūknis to nevar iesūkt, skaidro uzņēmējs.


Visu rakstu Derīgie izrakteņi pārtop kosmētikā lasiet 12. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra