Graudu pārstrādes uzņēmums AS Dobeles dzirnavnieks šodien pieņēma pirmo kviešu kravu, kas uz Dobeli atvesta no Glūdas puses – ZS Ziemeļi, informē Dobeles dzirnavnieka pārstāvji.

Šajā sezonā uzņēmums plāno iegādāties vismaz 180 tūkstošus tonnu graudu, kas ir par piektdaļu daļu vairāk nekā pagājušajā gadā.

«Prieks, ka raža šogad padevusies sevišķi laba, turklāt, zinot, ka mūsu zemniekiem ir ilggadēja pārtikas graudu audzēšanas pieredze, par kvalitāti nešaubāmies. Ņemot vērā, ka pastāvīgi paplašinām ražotnes un attīstāmies, šosezon plānojam pieņemt rekordlielu graudu daudzumu – par 30 tūkstošiem tonnu vairāk nekā pērn. Kopumā tie būs 180 tūkstoši tonnas, kas ir aptuveni 7200 kravas mašīnas, kuras pilnas ar graudiem – tas ir milzīgs daudzums,» saka Kristaps Amsils, AS Dobeles dzirnavnieks valdes priekšsēdētājs. «Graudu pieņemšanas cenas kā ik gadu atkarīgas no situācijas biržā un pieprasījuma tirgū. Patlaban kviešu cena biržā svārstās ap 180-190 eiro par tonnu, taču tā turpina kristies optimistisko ražas prognožu dēļ. No savas puses nākam zemniekiem pretim un piedāvājam fiksēt piegādāto graudu apjomu atbilstoši konkrētā brīža biržas cenai, kas sniedz iespēju saņemt fiksēto maksu par graudiem arī vēlāk, neskatoties uz cenu izmaiņām tirgū. Tāpat piedāvājam arī daļu summas izmaksāt pēc graudu piegādes un atlikušo – vēlāk pēc galējās cenas fiksēšanas.»

ZS Ziemeļi saimnieks Juris Kaņepe saka: «Pirmo kravu piegādājām Dobeles dzirnavniekam, un patlaban turpinām novākt ražu, strādājot ar pilnu jaudu. Latvijā selekcionētās šķirnes Fredis ražība ir 5,5 – 6,5 tonnas hektārā. Kopumā dienā nokuļam 75 hektārus graudu. Tas ir salīdzinoši labs rādītājs! Sinoptiķi sola labu laiku vēl desmit dienas. Šajā laikā domājam novākt arī rapsi – pirmā rapšu raža jau plānota tuvāko dienu laikā.»

Maigā ziema un vēsais, mitrais pavasaris radījuši labus apstākļus lielai graudaugu ražai. «Pēc pirmajām stiprajām lietus gāzēm 6. jūlijā veldrē sagāzās jaunie ziemas kvieši Edwin, bet jāskatās uz lietām pozitīvi – tas ir viens no rādītājiem, ka raža gaidāma liela. Ja lietus nesamērcēs gulošās vārpas, tad sadīgšanas riska nebūs un ar modernajiem kombainiem šo veldri būs iespēja pacelt. Pirmās kviešu ražas šogad ir no tādām šķirnēm kā Fredis, Edwin un Romiro, tāpat tiek kulti arī ziemas rudzi un rapsis,» saka K. Amsils.

Graudu pieņemšana uzņēmumā notiek no plkst.7 rītā līdz pat 24 vakarā, nepieciešamības gadījumā pieņemšanas laikus pagarinot un pielāgojot piegādātāju vajadzībām. Graudu elevatori strādā visu diennakti, septiņas dienas nedēļā. Saprotot, ka kulšanas laikā katra minūte ir svarīga, arī šogad uzņēmums veicis vairākus uzlabojumus graudu pieņemšanas sistēmā un darīs iespējamo, lai standarta situācijā uzņēmuma teritorijā zemniekiem nebūtu jāpavada ilgāk kā 30 minūtes. Būtisks uzlabojums ir vēl vienas kalts izbūve, kas efektivizēs procesus gadījumā, ja būs daudz mitru graudu. Graudu kaltēšanas un tīrīšanas izmaksas ir saglabātas pagājušā gada līmenī. Turklāt, ja graudi tiek pārdoti Dobeles dzirnavniekam līdz 2016. gada 1. maijam, par pieņemšanu un graudu uzglabāšanu papildus nav jāmaksā.

AS Dobeles dzirnavnieks iepērk kviešus, rudzus, miežus, auzas un tritikāli, kā arī tādus kultūraugus kā rapsi, griķus, zirņus un pupas. Uzņēmums lielāko daļu no iepirktajiem graudaugiem pārstrādā, daļu realizē nepārstrādātā veidā vai uzglabā. Kopējā uzglabāšanas kapacitāte ir aptuveni 100 tūkstoši tonnu.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra