Dzen spirtu un dzīvo zaļi

Ražošana
2015. gada 11. maijs 10:19

Kalsnavas spirta rūpnīca, kas ir pārdzīvojusi īpašnieku bankrotu un maksātnespēju, joprojām kārto saistības ar kreditoriem, pēc modernizācijas rūpnīcā sākta zaļā jeb bioloģiskas izcelsmes etilspirta ražošana, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Šobrīd Kalsnavas spirta rūpnīcā saimnieko SIA Biodegviela, kuras īpašnieki ir Kiprā reģistrēts ofšors. SIA Biodegviela, kas spirta rūpnīcas modernizācijā kopumā ir ieguldījusi 12 milj. eiro, ir uzsākusi biogāzes un bioetanola ražošanu, kā arī plāno sākt organiskas izcelsmes pārtikas ogļskābās gāzes tirdzniecību. Tuvākajā laikā plānots uzbūvēt graudu kalti, kuras izmaksas tiek lēstas ap 0,5 – 0,7 milj. eiro. Kalsnavas spirta rūpnīca sāka strādāt 1937. gadā, pašos pirmsākumos tā ražoja spirtu no kartupeļiem, kuru izmantoja kā degvielu automašīnām. Šobrīd Kalsnavas spirta rūpnīca ražo spirtu gan no kviešiem, gan no rudziem un piegādā spirtu lielākajiem Latvijas farmācijas uzņēmumiem - a/s Grindeks un a/s Olainfarm.

Bēdu ieleja

Viens no lielākajiem spirta ražotājiem – SIA Lako –, kas strādāja Kalsnavas spirta rūpnīcā un pamatā ražoja jēlspirtu, ko realizēja un eksportēja uz Baltkrieviju a/s Latvijas balzams, 2009. gada 17. augustā tika pasludināts par maksātnespējīgu. Uzņēmuma kopējais parāds kreditoriem, galvenokārt zemnieku saimniecībām, kas piegādāja rūpnīcai graudus, bija aptuveni trīs miljoni latu (apm. 4,3 milj. eiro). DB jau rakstīja, ka SIA Lako tika izveidots 2003. gadā, bet pirms tam Kalsnavas spirta rūpnīcā strādāja SIA Riga Bestsprit, kas bankrotēja, jo nevarēja nomaksāt 2,9 miljonus latu (apm. 4,1 milj. eiro) lielo VID uzrēķinu par 300 tonnām jēlspirta, ko uzņēmums bija ievedis no Lietuvas. Šobrīd parādsaistības graudu piegādātājiem ir ievērojami samazinājušās, taču visi parādi vēl pilnībā nav nomaksāti, stāsta SIA Biodegviela valdes loceklis Aleksejs Aleksejevs, informējot, ka šobrīd uzņēmums ir parādā galvenokārt zemniekiem, kas piegādā graudus un šķeldu, aptuveni vienu miljonu eiro.

Eiropā ar zaļo

«Kalsnavas spirta rūpnīcas īpašnieku stratēģiskais redzējums atspoguļojas rūpnīcas zaļajos produktos, kas ir bioloģiskas izcelsmes etilspirts, biogāze un organiskas izcelsmes ogļskābā gāze,» norāda SIA Biodegviela valdes loceklis Arnolds Babris. Šī gada sākumā SIA Biodegviela uzsāka bioloģiskas izcelsmes etilspirta ražošanu no Latvijā bioloģiski audzētiem graudiem.

Visu rakstu Dzen spirtu un dzīvo zaļi lasiet 11. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra