«Diemžēl Baltijas elektroenerģijas tirgū norisinās dažādi slēpti un neefektīvi procesi, kas paaugstina elektrības izmaksas gala patērētājiem,» norādīts Eesti Energia stratēģijas vadītāja Jānusa Arukaevu (Jaanus Arukaevu) paziņojumā, kurā vienlaikus norādīts, ka «lielākie elektroenerģijas tirgotāji iestājas par Baltijas tirgus sakārtošanu».

12 lielākie elektroenerģijas tirgotāji Baltijas tirgū, kas kopumā nodrošina vairāk nekā 70% no visa Baltijas patēriņa, tostarp arī Eesti Energia, ir vērsušies pie Baltijas valstu regulatoriem un pārvades sistēmu operatoriem ar trim būtiskiem priekšlikumiem, aicinot veikt steidzamas izmaiņas tirgus regulējumā, norāda Eesti Energia pārstāvis.

Viņš pauž viedokli, ka, ieviešot ieteiktās izmaiņas, tiktu samazināti ar elektroenerģijas pārvaldi saistītie izdevumi un «tirgus kļūtu caurspīdīgāks».

Kopumā Baltijas elektroenerģijas tirgotāji iesnieguši trīs galvenos priekšlikumus:

1. Baltijas elektroenerģijas tirgū visiem dalībniekiem nepieciešams nodrošināt efektīvu un vienlīdzīgu starptautisko pārvades līniju izmantošanu.

2. No 2013. gada 1. janvāra sinhronizēt cenu noteikšanu Baltijas valstīs ar esošo Nord Pool Spot cenu reģionu darbību, kas nepieciešamāks efektīvākai Baltijas elektroenerģijas tirgus funkcionēšanai.

3. Slēdzot standarta līgumus par elektroenerģijas iegādi un pārdošanu vismaz viena gada termiņam, elektroenerģijas tirgū ir jānodrošina iespēja fiksēt maksu par elektroenerģijas pārvadi starp valstīm tādam pašam laika periodam.

Jau rakstīts, ka līdz ar elektroenerģijas tirgus liberalizāciju 2013. gadā Igaunijas tirgus būs 100% atvērts, ienākot 610 tūkst. jaunu klientu, no kuriem lielākā daļa būs mājsaimniecības, savukārt Lietuvā paredzama tirgus atvērtība 75% apmērā ar aptuveni 61 tūkstoti juridisko klientu. 2012. gada nogalē Latvijas tirgus sasniegs aptuveni 66% atvērtību, ienākot papildu 19 tūkst. klientu. Saskaņā ar BEMIP plānu 2015. gadā visam Baltijas elektroenerģijas tirgum būtu jābūt atvērtam pilnībā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra