Tuvākajos mēnešos apstrādes rūpniecības ražotāju cenu dinamika būs mērena, prognozē Ekonomikas ministrija.

Tā kā lielākā daļa saražotās produkcijas tiek realizēta eksporta tirgos, tad ražotāju cenu līmeni lielā mērā ietekmē eksportētās produkcijas ražotāju cenu svārstības, ko pamatā noteiks cenu tendences pasaulē, pasaules izejvielu cenu dinamika, kā arī tirdzniecības ierobežojumi starp ES un Krieviju.

2015.gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā pieauga par 0,2%, cenām palielinoties gan vietējā tirgū realizētajai produkcijai par 0,1%, gan eksportētajai produkcijai – par 0,3%. Mēneša laikā ietekmīgākais cenu pieaugums bija papīra ražošanā un koksnes izstrādājumu ražošanā, bet samazinājums – pārtikas produktu un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā.

Kopumā šī gada vienpadsmit mēnešos ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā samazinājās par 0,8%, vietējā tirgū realizētai produkcijai samazinājās par 1,3%, bet eksportētājai produkcijai – par 0,6 %.

Šī gada vienpadsmit mēnešos ietekmīgākais ražotāju cenu pieaugums nozaru griezumā bija ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 6,7%, dzērienu ražošanā – par 5,1%, elektrisko iekārtu ražošanā – par 3,6%. Ražotāju cenu pieaugumu šajās nozarēs noteica eksportētās produkcijas cenu pieaugums, izņemot dzērienu ražošanu, kur cenu pieaugumu noteica cenu kāpums gan vietējā tirgū ražotajai produkcijai, gan eksportētajai produkcijai.

Lielākā pazeminošā ietekme šī gada vienpadsmit mēnešos bija ražotāju cenu samazinājumam koksnes izstrādājumu ražošanā – par 3%, pārtikas produktu ražošanā – par 3,2% un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 4%. Ražotāju cenu kritumu koksnes izstrādājumiem noteica straujāks cenu kritums eksportētai produkcijai, savukārt pārtikas produktu ražošanā cenas straujāk saruka vietējā tirgū realizētajai produkcijai, kas saistīts ar Krievijas noteiktajiem tirdzniecības ierobežojumiem. Jāatzīmē, ka arī pasaules pārtikas cenas janvārī-novembrī samazinājās – par 16%. Savukārt nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanas nozarē cenas straujāk samazinājās vietējā tirgū realizētajai produkcijai dēļ vājā pieprasījuma būvniecības nozarē.

Gada griezumā 2015.gada novembrī ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā bija par 1,3% zemākas nekā gadu iepriekš. Ražotāju cenas gan vietējā tirgū realizētai produkcijai, gan eksportētājai produkcijai novembrī bija attiecīgi par 1,5% un 1,1% zemākas nekā pirms gada, kas galvenokārt skaidrojams ar straujo energoresursu cenu kritumu kopš 2014.gada vidus. Jāatzīmē, ka 2015.gada novembrī pasaules enerģijas, rūpniecības izejvielu un lauksaimniecības izejvielu cenas bija būtiski zemākas nekā pirms gada.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra