Neskatoties uz pērn pārtraukto fiksētas cenas līgumu piedāvājumu, elektroenerģijas tirgotājs Enefit ir saglabājis vairāk nekā 20% lielu Latvijas atvērtā tirgus daļu un ievērojami samazinājis zaudējumus, informē uzņēmuma pārstāvji.

2014. gadā uzņēmumiem Latvijā Enefit pārdevis elektroenerģiju 1061 GWh apmērā, kas ir par 7,9% mazāk nekā 2013. gadā. Savukārt uzņēmuma apgrozījums pērn saniedzis 53,66 miljonus eiro, kas ir par 4,9% mazāk nekā iepriekš. Vienlaikus intensīvs darbs ar klientiem un jaunu Nord Pool Spot biržai piesaistītu produktu izveide ļāvusi noturēt klientu porfeli ar 1600 uzņēmumiem. 2014. gadā tika arī norakstīts iepriekš veidotais uzkrājums zaudējumiem, ko radīja pārrobežu pārvades izmaksu fiksēšanas problēmas uz Igaunijas-Latvijas robežas. Pateicoties jaunieviesto produktu pārdošanas rezultātiem, zaudējumu apmērs ir samazinājies gandrīz pieckārtīgi un aizvadītais gads noslēgts ar 1,9 miljonu eiro zaudējumiem.

«Aizvadītais gads Enefit pagājis sarežģītu izaicinājumu zīmē, jo, kamēr Baltijas valstu pārvades sistēmas operatori lēma par risinājumu, kā ļaut tirgotājiem fiksēt izmaksas elektroenerģijas pārrobežu pārvadei, mums nebija iespēju piedāvāt klientu pieprasītāko produktu – ilgtermiņa līgumus ar fiksētu elektroenerģijas cenu,» stāsta Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers. Zaudējumus veidoja saistības pret klientiem, ar kuriem jau iepriekš bija noslēgti fiksētas cenas līgumi, bet nesakārtotie pārrobežu pārvades izmaksu jautājumi izraisīja neprognozējamas cenu svārstības. Tomēr tas devis impulsu jauniem attīstības virzieniem.

Pašlaik situācija ir uzlabojusies un ir ieviestas pārvades jaudu izsoles, kas jau februārī, pēc vairāk nekā viena gada pārtraukuma, ļāva Enefit atjaunot fiksētas cenas piedāvājumus nākotnes līgumiem. Kā norāda Jānis Bethers: «Šogad plānojam atgriezties pie stabilas izaugsmes, izmantojot laika gaitā izveidoto un šobrīd Baltijā plašāko elektroenerģijas iegādes produktu klāstu un veiksmīgo sadarbības modeli ar klientiem, kurā sadarbojamies kā līdzvērtīgi partneri.»

Enefit mātes kompānijas Eesti Energia apgrozījums 2014. gadā sasniedza 880 miljonus eiro, bet tīrā peļņa veidoja 159 miljonus eiro. Visstraujāk jeb par 24% audzis kompānijas naftas produktu ražošanas virziens, kurā sasniegts rekordliels saražotās slānekļa eļļas apjoms – 265 000 tonnu. Lai arī saražotās elektroenerģijas apjoms pērn ir samazinājies no 10,6 TWh līdz 9,7 TWh, Eesti Energia joprojām ir Baltijā lielākais elektroenerģijas ražotājs, nodrošinot Igaunijai Eiropas Savienībā augstāko energoneatkarības rādītāju un enerģijas eksportētājvalsts statusu, kura saražo par 20% vairāk elektroenerģijas nekā tā patērē.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra