Elektrības tirgus uzdevumu risināšanu atliek, bet mazo elektrības ražotāju problēmas pa to laiku turpina saasināties, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Jau no nākamā gada sākuma mazajiem elektroenerģijas ražotājiem, kuri ir ieplānojuši jaunas elektrības ražotnes būvniecību, savus plānus var nākties mainīt, jo Danas Reiznieces-Ozolas vadītā Ekonomikas ministrija ir pieņēmusi lēmumu vismaz uz laiku vairs nepiešķirt atbalstu jauniem elektroenerģijas ražotājiem, savukārt daļai jau šobrīd strādājošo elektrības ražotāju var nākties samierināties ar vēl smagāku nodokļu nastu – šādas pārmaiņas paredz Ekonomikas ministrijas iecerētais plāns elektroenerģijas tirgus attīstībai, no kura daļa ieceru nupat guvušas atbalstu arī valdībā.

Mazo elektroenerģijas ražotāju vērtējums par iecerētajiem soļiem ir ļoti kritisks – ražotāji prognozē, ka ministrijas iecere pilnībā apturēs jaunu projektu attīstību atjaunojamo energoresursu (AER) nozarē, un paredz, ka iespējamā papildu nodokļu nasta var pielikt punktu arī vairāku jau strādājošu ražotāju nākotnei. Tas mazās enerģētikas nozares ekspertu vērtējumā apdraudēs iespēju Latvijai sasniegt tās saistošo mērķi, kuru tā uzņēmusies Eiropas Savienības politikas ietvaros – 2020.gadā sasniegt 40% atjaunojamās enerģijas īpatsvaru enerģijas bruto galapatēriņā.

Jāmin, ka 2013.gadā, saskaņā ar Eiropas statistikas biroja Eurostat datiem, šis īpatsvars Latvijā sasniedza 37,1 procentu. Ekspertu vērtējums par to, kā palielināt atjaunojamās enerģijas īpatsvaru, ir nevienprātīgs – lai gan daudzi atjaunojamās enerģijas ražotāji vēlas izaugsmi tieši elektroenerģijas ražošanā, izskan arī viedokļi par to, ka tālākie pasākumi atjaunojamās enerģijas īpatsvara palielināšanai nebūtu jāveic elektroenerģijas ražošanas sektorā, bet gan siltumenerģijas un transporta sektoros. Savukārt Ekonomikas ministrijas izstrādātajā politikas dokumentā «Enerģijas ilgtermiņa stratēģija 2030» izvirzīts vēl ambiciozāks mērķis – līdz 2030.gadam panākt, lai atjaunojamās enerģijas īpatsvars Latvijas patēriņā sasniegtu jau 50 %, vienlaikus uzsverot, ka, turpinot līdzšinējo politiku, mērķi neizdosies sasniegt.

Visu rakstu Atjaunojamā enerģija iestrēgusi zemākajā punktā lasiet 3. decembra laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra