Valdība akceptējusi OIK maksājuma atlaides energointensīviem ražotājiem, tomēr par reālo efektu vēl ir pāragri spriest, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Pēc vairāku gadu diskusijām par šo tēmu, Ministru kabinets (MK) ir atbalstījis elektrības obligātā iepirkuma komponentes (OIK) samazināšanas iespēju energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem, kuru vidējais gada elektrības patēriņš ir vismaz 10 gigavatstundas un to elektroenerģijas izmaksu intensitāte ir 20% vai augstāka. Ekonomikas ministrija aplēsusi, ka tādējādi uz OIK atlaidi varētu pretendēt 50 līdz 60 Latvijas uzņēmumu. To vidū daudz uzņēmumu no kokapstrādes, metālapstrādes, šķiedras, farmācijas, būvmateriālu un arī pārtikas pārstrādes.

Cerīgs iesākums

Valdības lēmumu energoietilpīgajiem ražotājiem samazināt OIK nastu DB aptaujātie uzņēmēji vērtē pozitīvi, jo tādējādi tikšot nodrošināta konkurētspēja globālajā tirgū.

Tomēr ir vēl vairākas nianses, kuras pašlaik, pēc vairāku aptaujāto domām, salīdzinoši grūti novērtēt. Piemēram, tiem ražotājiem, kuru elektroenerģijas patēriņš bija nedaudz mazāks par valdības noteikto slieksni – 10 gigavatstundām – varētu būt vēlme to «pacelt» līdz kvalifikācijas līmenim, tāpat varētu būt kārdinājums elektroenerģijas izmaksu intensitāti pacelt līdz vajadzīgajam 20% līmenim. Tas nozīmējot, ka lēmumu pieņēmējiem par OIK atlaidi būšot rūpīgi jāizvērtē iesniegtie dati un parametri.

«Sākotnējā elektroenerģijas patēriņa sliekšņa samazināšana ļauj uzņēmumam pretendēt uz OIK maksājuma samazināšanu, un šo iespēju noteikti izmantosim,» skaidro rūpniecības gāzu ražošanas un apgādes kompānijas SIA AGA valdes loceklis Olavs Ķiecis. Viņš atgādina, ka uzņēmuma mātes kompānijas Skandināvijā elektroenerģijas tarifs ir mazāks nekā meitai Latvijā. «Ja saņemsim šo OIK maksājuma atlaidi, tad domāsim, kā šos līdzekļus ieguldīt jaunu produktu ražošanā,» tā uz jautājumu, kā izmantos iegūto atlaidi, atbild O. Ķiecis.

Visu rakstu Atlaides piešķirtas, rezultāts neskaidrs lasiet 17. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra