Eiropas elektrības tirgū būtisku vietu ir ieņēmuši atjaunojamie energoresursi – pamatā vēja un saules stacijas, arī Latvijā ir satraukums par konvencionālo staciju konkurētspēju tirgū
.

Tas ir viens no būtiskiem secinājumiem, ko var izdarīt no DB sadarbībā ar Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociāciju, a/s Latvenergo un a/s Latvijas gāzi (LG) rīkotās ikgadējās enerģētikas konferences, kam šogad bija dots nosaukums Ceļā uz ilgtspējīgu energoapgādi Latvijā. Kā savā konferences atklāšanas uzrunā norādīja ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola, situāciju enerģētikas nozarē šobrīd raksturo tas, ka vecie «milži» zaudē savas pozīcijas un kopējā Eiropas virzība esot uz to, lai ne Gazprom, ne arī kāds cits atsevišķs uzņēmums turpmāk nevarētu diktēt enerģētikas cenas. Šīs politikas sastāvdaļa ir arī Eiropas Enerģētikas savienības izveide, kurā valdīs solidaritāte un Eiropa kopumā palīdzēšot atsevišķām dalībvalstīm sarunās ar enerģijas piegādātājiem.


Elektroenerģijas jomā Latvija ar savu pievienošanos ziemeļvalstu Nord Pool spot biržai jau ir pilnībā ieviesusi brīvo tirgu, lai gan pēdējais tirgus liberalizācijas posms – mājsaimniecību iesaistīšanās tirgū, kas notika tikai šā gada janvārī, nenoritēja gluži bez aizķeršanās, par ko a/s Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs konferencē publiski atvainojās.

Sakarā ar plānoto un pagaidām piesardzīgi virzīto Latvijas gāzes tirgus liberalizāciju, dabasgāzes sektoram konferencē tika pievērsta ļoti liela uzmanība. LG valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis norādīja, ka, viņaprāt, monopolists ir kārtīgs uzņēmuma saimnieks, jo vienpersoniski atbild par visu īpašumu, bet jebkuras kompānijas sadrumstalošanas darbības neizbēgami rada papildu izmaksas. Pašlaik Ekonomikas ministrijas iniciatīvas, kas paredz gāzes pārvades nodali no tirdzniecības, radīšot LG 2,3 līdz 3 miljoni eiro lielas papildu izmaksas.

Plašāk lasiet rakstā Enerģētika pārmaiņu līkločos
 piektdienas, 27. februāra, laikrakstā Dienas Bizness (4. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra