Citi Krievijas spēlētāji torpedē Gazprom izredzētību, kamēr kompānija pilda politisko pasūtījumu
, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Pirms globālās finanšu krīzes Gazprom tirgus kapitalizācija bija virs 300 mljrd. USD, bet šajos kompānijai grūtākajos laikos tā ir jau ap 50 mljrd. USD. Tās spēja pielāgoties jaunajai tirgus situācijai ir lielākais izaicinājums kompānijas vēsturē, aģentūrai AFP saka konsultāciju kompānijas Macro Advisory Partners līdzīpašnieks Kriss Vīfers. «Atliek vien noraudzīties, vai Gazprom kļūs par [Krievijas] ārpolitikas piedēkli, vai arī attīstīsies par globālu enerģētikas kompāniju.» Krievijas Ekonomikas ministrija prognozē, ka šogad Gazprom saražos 414 miljardus kubikmetru gāzes, kas būtu zemākais rādītājs tās vēsturē un arī slikta zīme kompānijai, kuras aktīvos ir vienas no lielākajām dabasgāzes rezervēm pasaulē.


Tas jau atkal liek uzvirmot minējumiem par Gazprom sadalīšanos biznesa efektivitātes vārdā. Protams, ja vien tā tiek izvirzīta par kompānijas stratēģiju, kuras nerakstītā preambula līdz šim ir bijusi kalpot vienlaikus par burkānu un pātagu Kremļa vajadzībām. Uz gāzes eksporta monopola atcelšanu, kas par labu Gazprom tika noteikts 2006. gadā, spiež ietekmīgi Krievijas ekonomikas spēlētāji. Visskaļākais no tiem ir pasaulē lielākās naftas kompānijas Rosneft vadītājs Igors Sečins, kas lobē arī Gazprom sadalīšanu divās – ražojošajā un transporta – daļās.


Gazprom monopolu de facto daļēji jau apšauba prezidentam Vladimiram Putinam draudzīgajiem oligarhiem piederošā Novatek, kurai izņēmuma kārtā ir gāzes eksporta atļauja (skat. DB 23.07.2012.). Gan Rosneft, gan Novatek lielā interese ir tieši sašķidrinātās dabasgāzes globālais tirgus, kurā Gazprom Krievijas kontekstā uzvedas kā suns uz siena kaudzes. «Neesmu pārliecināts, vai Gazprom pārdzīvos šo grūto periodu,» Business Insider saka M. Korčemkins. «Tā attīstībai vienkāršāk būtu, ja tas tuvāko pāris gadu laikā tiktu sadalīts.»


Visu rakstu Monopols taisās uz jukšanu lasiet 16. septembra laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra