Gāzes imports dažādojas

Enerģētika
2015. gada 22. jūlijs 09:04

Krievijas gāzes importa īpatsvars Eiropā krītas dažādu faktoru ietekmē, bet ir skaidrs, ka tendence turpināsies, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Dabasgāzes patēriņš Eiropā šogad ir ievērojami pieaudzis, lai gan tas noticis pēc krietna iepriekšējā krituma. Lielāka rosība gāzes tirgos notikusi vienlaikus ar Krievijas importa daļas turpinošu pazemināšanos, lasāms Eiropas komisijas (EK) Enerģētikas ģenerāldirektorāta š.g. pirmā ceturkšņa ES gāzes tirgu pārskatā.

Gada pirmajos trijos mēnešos ES kopējais IKP pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem ir audzis par 1,4%, salīdzinot ar šo periodu pērn. Tas ir neliels pieaugums arī pret iepriekšējiem pāris ceturkšņiem. Pēc EK aplēsēm nozarēs ar sevišķi augstu enerģijas patēriņu izaugsme gan ir bijusi pavisam neliela – vien 0,8%. Vispārējā izaugsme acīmredzot ietekmējusi elektroenerģijas un tās resursu patēriņu, tomēr lielais pieaugums ir noticis pēc 11% gāzes patēriņa krituma 2013. gadā, kas savukārt bija sevišķi siltās ziemas dēļ.

Gada laikā ievērojami krities Krievijas īpatsvars ES gāzes importā – no 41% 2013. gada pirmajā ceturksnī uz 29% šogad. Tas noticis saskaņā ar EK agrākajiem plāniem par ES gāzes tirgus atkarības mazināšanu no Gazprom piegādēm. Šis jautājums gan politisku motīvu, gan piegāžu drošības dēļ ir īpaši saasinājies līdz ar Krievijas veikto Krimas aneksiju un tās atbalstīto separātistu karadarbību Austrumukrainā.

Šai sakarā īstenojas iecere ES gāzes patēriņā lielāku uzsvaru likt uz importu no Norvēģijas. Tās īpatsvars no 40% iepriekšējā gadā š.g. sākuma mēnešos ir audzis līdz 46%. Savu daļu devis arī pieaugums sašķidrinātās dabasgāzes importā – no 10% uz 15%. EK ziņojuma grafikā, kurā redzama importa avotu sadalījuma maiņa, zīmīgā kārtā nav ņemta vērā Latvija, Igaunija un Somija, kas dabasgāzes piegādēs ir pilnībā atkarīgas no Krievijas un acīmredzot traucētu saskatīt kopējo ES politikas tendenci, kur šāda dažādošanas politika tiešām ir un darbojas.

Plašāk lasiet rakstā Gāzes imports dažādojas trešdienas, 22. jūlija, laikrakstā Dienas Bizness (7. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra