Krievijas gāzes koncerns Gazprom līdz šā gada beigām rīkos gāzes eksporta izsoli Baltijas valstīm, vēsta ziņu aģentūra Interfax, atsaucoties uz informētiem avotiem.

Kā skaidrojis viens no šiem avotiem, runa ir par piegādes kontraktiem, kam drīz beidzas termiņi.

Gazprom vadītājs Aleksejs Millers iepriekš izteicies, ka tiek apsvērta iespēja pārdot izsolē noteiktus gāzes apjomus, «kuriem tuvākajā laikā beigsies līgumu termiņi».

Šā gada pirmajā pusē Gazprom eksports uz Baltijas valstīm sarucis gandrīz par 5% - līdz 1,8 miljardiem kubikmetru, turklāt Lietuvā pārdošanas apjoms samazinājies par 15% - līdz 1,185 miljardiem kubikmetru, savukārt Latvijā un Igaunijā tas pieaudzis attiecīgi par 4% un par 50% jeb līdz 375 miljoniem un 284 miljoniem kubikmetru.

Visā 2014.gada laikā Gazprom uz Lietuvu eksportējis 2,536 miljardus, uz Latviju - 964 miljonus un uz Igauniju - 417 miljonus kubikmetru gāzes.

Kā ziņu aģentūrai BNS sacījis enerģētikas uzņēmumu holdinga Lietuvos energija ģenerāldirektors Daļus Misjūns, lēmums, vai šā holdinga pārvaldītais gāzes importa un piegādes uzņēmums Lietuvos dujų tiekimas varētu piedalīties Gazprom izsolēs, tiks pieņemts, kad būs pieejama plašāka informācija.

«Šobrīd šķiet, ka Gazprom gatavojas pāriet pie daļējas gāzes pārdošanas izsolēs. Grūti pateikt, vai Lietuvai būtu izdevīgi gāzi pirkt izsolē. Viss būs atkarīgs no detaļām - no termiņiem, no apjomiem,» viņš sacījis.

Vienlaikus Misjūns pieļāvis, ka Lietuva pirktu gāzi tikai tad, kad būtu izlietojusi tos apjomus, ko tā jau iegādājusies no Gazprom.

Gāzes kompānijas Lietuvos dujos līgums ar Gazprom beidzas šogad, bet saskaņā ar šobrīd spēkā esošo noteikumu «vai nu ņem, vai maksā» Lietuvai paliks neizlietota gāze, tādēļ pēc jauna līguma 2016.gadam varētu nebūt vajadzības.

Lietuvas enerģētikas ministrs Roks Masjulis iepriekš lēsis, ka ar šo pārpalikumu Lietuvai pietiktu «gadam vai pusotram».

Lietuvā gāzi no Krievijas importē Lietuvos duju tiekimas, Kauņas termoelektrostacija, kompānijas Dujotekana un Haupas un mākslīgā mēslojuma ražotājs Achema, norāda Vz.lt. Pēdējais gatavojas drīzumā izraudzīties sašķidrinātās dabasgāzes piegādātāju, lai pirktu gāzi caur Klaipēdas termināli.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra