Krievijas valsts kontrolētā dabasgāzes kompānija Gazprom ceturtdien paziņoja, ka pagājušā gada trešajā ceturksnī tās peļņa salīdzinājumā ar 2013.gada jūliju-septembri ir sarukusi par 61% saistībā ar piegāžu apturēšanu vienam no galvenajiem kompānijas klientiem Ukrainai.

Grupas peļņa jūlijā-septembrī bija 105,7 miljardi rubļu (1,37 miljardi eiro), bet Gazprom ieņēmumi pērn trešajā ceturksnī sasniedza 1,13 triljonus rubļu (14,7 miljardus eiro), kas bija par 6% mazāk nekā attiecīgajā ceturksnī 2013.gadā.

Analītiķi bija prognozējuši, ka grupas peļņas kritums saistībā ar strīdu ar Ukrainu būs vēl krasāks.

Ukrainas valdība atteicās pieņemt Gazprom noteikto cenas kāpumu gāzes piegādēm Ukrainai pēc tam, kad pirms gada pie varas nāca eiropeiski noskaņota valdība.

Kijevas parādam par piegādāto gāzi augot, Gazprom jūnijā pārtrauca gāzes piegādes un tās atjaunoja vien rudenī, piegādājot mazāku gāzes daudzumu, par kuru Ukrainas valsts gāzes un naftas kompānijas Naftogaz ir jāveic priekšapmaksa.

Pagājušā gada pirmajos deviņos mēnešos Gazprom tīrā peļņa gada izteiksmē samazinājās par 35% un sasniedza 556,2 miljardus rubļu (7,2 miljardus eiro). Grupas ieņēmumi sasniedza četrus triljonus rubļu (52 miljardus eiro), kas bija par 6% vairāk nekā 2013.gada janvārī-septembrī.

Peļņu ietekmēja dažādi faktori, tostarp procentu zaudējumu nosacījumi, kas radās Naftogaz parāda dēļ, paskaidroja Gazprom.

Gāzes pārdošanas apmērs pērn janvārī-septembrī salīdzinājumā ar 2013.gada pirmajiem deviņiem mēnešiem saruka par 2% un bija 2,084 triljoni rubļu (27 miljardi eiro), bet Eiropā gāzes pārdošanas apmērs saglabājās stabils, neskatoties uz nokaitēto ģeopolitisko situāciju.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra