Krievijas gāzes giganta Gazprom tīrā peļņa šā gada pirmajā ceturksnī samazinājusies līdz 159 miljardiem rubļu (2,8 miljardiem eiro), salīdzinot ar 1,14 triljoniem rubļu (19,9 miljardiem eiro) attiecīgajā laika periodā pērn, teikts trešdien publiskotajā kompānijas paziņojumā.

Peļņas kritums galvenokārt tiek skaidrots ar Krievijas rubļa vērtības kritumu un rietumvalstu pret Maskavu noteikto sankciju negatīvo ietekmi.

Tāpat Gazprom skaidro, ka kompānijas darbību negatīvi ietekmējušas nesaskaņas ar Ukrainas enerģētikas kompāniju Naftogaz, kuru dēļ tā bijusi spiesta norakstīt 34 miljardus rubļu.

Maskava ievērojami paaugstināja gāzes cenas Ukrainai pēc tam, kad valstī pie varas nāca pret rietumvalstīm labvēlīgi noskaņota valdība. Šo cenu pieaugums Ukrainā izraisīja protestus un valsts atteicās maksāt Gazprom pieprasītās parādsaistības.

Tādējādi Krievija pērn jūnijā pārtrauca gāzes piegādes Ukrainai, kas tika atjaunotas vien gada beigās.

Analītiķi norāda, ka Gazprom sagaida smags 2015.gads, ņemot vērā gāzes cenu kritumu naftas cenu samazināšanās dēļ.

Tikmēr Eiropas Komisija pagājušajā nedēļā nosūtīja iebildumus Gazprom, kuros pauda nostāju, ka koncerna uzņēmējdarbības prakse Centrāleiropas un Austrumeiropas gāzes tirgos uzskatāma par dominējošā stāvokļa tirgū ļaunprātīgu izmantošanu, kas ir pretrunā ar Eiropas Savienības pretmonopola noteikumiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra