Japānas enerģētikas kompānija Hitachi, kas iepriekš bija izraudzīta par stratēģisko investoru Lietuvas atomelektrostacijas (AES) projekta īstenošanai, joprojām ir ieinteresēta piedalīties Visaginas AES projektā un investēt citos ekonomikas sektoros Lietuvā, pēc tikšanās ar Hitachi vadības pārstāvjiem Davosā paziņoja Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

«Hitachi ir atvērta tālākai sadarbībai ar Lietuvu dažādos sektoros. Bez šaubām saglabājas arī viņu interese palīdzēt mums, ja Lietuva nākotnē izlems uzbūvēt atomelektrostaciju. Viņi ir gatavi pārskatīt finansējumu un finanšu mehānismu,» Grībauskaite sacīja aģentūrai BNS telefonsarunā no Šveices kūrortpilsētas Davosas, kur viņa piedalās Pasaules ekonomikas foruma sanāksmē.

Lietuvas prezidente norādīja, ka valstij ir svarīgi saglabāt kontaktus ar Hitachi, jo valdībai agrāk vai vēlāk būs jāpieņem lēmums par elektroenerģijas ražošanas valstī konkurētspēju. Pašlaik Lietuva lielāko daļu elektroenerģijas importē galvenokārt no Krievijas.

«Lietuvai būs jārisina sava sena problēma par elektroenerģijas ražošanu. Mēs esam kļuvuši patstāvīgāki sevis nodrošināšanā ar gāzi, bet no Krievijas importējam apmēram 80% elektroenerģijas, kas ir viena no dārgākajām Eiropā,» paskaidroja Grībauskaite.

Viņa teica, ka Japānas investīcijas Lietuvā ir nozīmīgas arī tādēļ, ka kopā ar investīcijām valstī ieplūst «ļoti caurskatāma uzņēmējdarbības ētika».

2012.gadā Lietuvā notikušajā nesaistošajā referendumā vairākums dalībnieku nobalsoja pret Visaginas AES būvniecību.

Lietuvas valdība vēl nav paziņojusi savu lēmumu par AES. Valdība norāda, ka notiek sarunas ar partneriem Latvijā un Igaunijā, kā arī Hitachi. Lietuvas Enerģētikas ministrija un Hitachi pārstāvji pērn jūlija beigās parakstīja saprašanās memorandu, kurā apņēmās izveidot kopuzņēmumu Visaginas AES projekta virzībai, aicinot iesaistīties arī Latviju un Igauniju.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra