Aizņemtā kapitāla piesaistes plānā AS Latvenergo šogad iecerējusi veikt obligāciju emisiju līdz 100 miljonu eiro apmērā, ieguldot līdzekļus videi draudzīgu projektu īstenošanā Latvenergo kapitālieguldījumu programmas gaitā, pirmdien medijus informēja uzņēmuma pārstāvji.

Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs stāstīja, ka uzņēmuma kapitālieguldījumu programmas gaitā ir paredzēta vairāku «zaļai» domāšanai atbilstošu projektu īstenošana, kā arī vērtspapīru tirgū ir novērojams investoru pieprasījums pēc ieguldījumiem šādos projektos, tāpēc Latvenergo pieņēma lēmumu emitēt «zaļās» obligācijas. «Zaļo» obligāciju pamata prasība ir emisijas procesā iegūtos līdzekļus izmantot vienīgi «zaļajai» domāšanai atbilstošos projektos, kas saistīti ar atjaunojamiem enerģijas avotiem, enerģijas efektivitātes uzlabošanu, ilgtspējīgu vidi utt.

«Zaļās» obligācijas Latvenergo ļaus īstenot darbību vairākās jomās - atjaunojamajā enerģijā, energoefektivitātē, vides aizsardzībā un ilgtspējīgas vides sekmēšanā. ««Zaļās» obligācijas uzņēmumam ļaus īstenot tādus projektus kā hidroelektrostaciju (HES) atjaunošana. Līdz 2020.gadam plānota 11 hidroagregātu nomaiņa, kas kļūs efektīvāki un ļaus saražot par 2-4% vairāk elektroenerģijas. Tāpat plānoti biodaudzveidības aizsardzības projekti, piemēram, balto stārķu un zivju resursu aizsardzībai,» teica Žīgurs.

«Zaļo» obligāciju koncepts ir radies samērā nesen pēc investoru pieprasījuma un centieniem sniegt ieguldījumus vides saglabāšanas un uzlabošanas jomā. SEB bankas vadītājs Ainārs Ozols, kura pārstāvētā banka pildīs Latvenergo vērtspapīru emisijas organizētāja un aģenta funkcijas, atzina, ka «zaļās» obligācijas sniedz labu iespēju finansēt atbildīgus uzņēmumus, kā arī sabiedrībai un videi vajadzīgus projektus.

«SEB banka kopā ar Pasaules Banku 2007.gadā izstrādāja «zaļo» obligāciju konceptu, un kopš tā brīža šo iespēju izmantojuši daudzi uzņēmumi ārvalstīs,» atzina Ozols.

Savukārt ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) uzsvēra, ka ar lēmumu otrreiz emitēt obligācijas "Latvenergo" rāda priekšzīmi pārējām valsts kapitālsabiedrībām.

«Latvenergo «zaļo» obligāciju emisija sniegs vairākus ieguvumus. Pirmkārt, privātpersonām būs iespējams ieguldīt Latvenergo vērtspapīros un pelnīt. Otrkārt, privātpersonām būs iespējams veikt pirmo soli finanšu tirgos, jo ieguldījums klasiskajās obligācijās ir izdevīgāks nekā noguldījums bankā. Treškārt, vērstpapīru emisija uzlabos investīciju vidi Latvijā,» sacīja ministre.

Latvenergo vadītājs atturējās prognozēt, kad uzņēmums varētu sākt obligāciju emisiju, taču to plānots veikt šī gada laikā. Obligācijas plānots iekļaut Nasdaq Riga Baltijas Parāda vērtspapīru sarakstā.

«Patlaban sekojam notikumiem kapitāla tirgos, kas notiek ar valsts vērstpapīru emisijām utt. Savukārt SEB banka veic investoru izpēti un mēģina noskaidrot, kāda varētu būt investoru interese par Latvenergo obligācijām. Obligācijas emitēs brīdī, kad tas būs izdevīgi,» uzsvēra Žīgurs un piebilda, ka jau patlaban potenciālie investori tiek meklēti Tallinas, Viļņas un Frankfurtes biržās.

LETA jau rakstīja, ka aizņemtā kapitāla piesaistes plāna gaitā Latvenergo plāno veikt obligāciju emisiju līdz 100 miljonu eiro apmērā. Veiktās aptaujas rezultātā vērtspapīru emisijas organizētāja un aģenta funkcijas ir uzticētas SEB bankai.

Obligācijas plānots iekļaut Nasdaq Riga Baltijas Parāda vērtspapīru sarakstā. Konkrēti emisijas parametri tiks definēti emisijas prospektā.

«Ieguvumi no līdzšinējās koncerna darbības kapitāla tirgū ir ļoti pārliecinoši, līdz ar to var turpināt veikt obligāciju emisijas. Esam ieguvuši alternatīvu finansējuma avotu, kas ietver ne tikai institūcijas vai komercbankas, bet pārstāv plašu investoru loku ar stabilu interesi par Latvenergo obligācijām. Iepriekšējās emisijās iegūtais līdzekļu apjoms 105 miljonu eiro apmērā ir ieguldīts ražošanas, pārvades un sadales investīciju objektos,» stāsta Latvenergo valdes locekle Zane Kotāne.

Savukārt SEB bankas valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols norādīja, ka iepriekšējā veiksmīgās sadarbības pieredze, investoru augstais pieprasījums pēc Latvenergo vērtspapīriem un pašreizējie kapitāla tirgus apstākļi ir tikai daži no faktoriem, kas apliecina šo kā īsto brīdi stratēģiskiem investīciju lēmumiem, kas vērsti uz uzņēmuma konkurētspējas un pakalpojumu kvalitātes nostiprināšanu.

Emisijas apjoms, obligāciju cena, dzēšanas termiņš un ienesīguma diapazons tiks noteikts emisijas gala noteikumos.
Kā ziņots, AS Latvenergo peļņa pērn augusi par 33%, liecina SIA Firmas.lv informācija. Latvenergo peļņa pērn bija 34 976 548 eiro, turpretī 2013.gadā - 26 227 928 eiro.

Savukārt energokompānijas apgrozījums pērn saruka par 27% - no 944 463 385 eiro 2013.gadā līdz 741 107 898 eiro pērn.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra