AS Latvenergo drīzumā plāno sākt sarunas ar AS Latvijas Gāze (LG) par iespēju iegādāties elektroenerģijas ražošanai nepieciešamo gāzi aptuveni 20% apmērā no gadam nepieciešamā apjoma par fiksētu izdevīgu cenu un uzglabāt to Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (PGK), aģentūrai LETA sacīja Latvenergo ražošanas direktors Māris Kuņickis.

«Patlaban katru gadu pērkam gāzi pēc konkrētā mēneša cenas, līdz ar to nevaram prognozēt, kādas būs elektroenerģijas ražošanas izmaksas un elektrības gala cena. Nākotnē gribam iespēju mēnesī, kad ir visizdevīgākā gāzes cena, nopirkt aptuveni 100-200 miljonus kubikmetru lielu gāzes partiju un uzglabāt to Inčukalna PGK. Tie būtu ap 20% no vienam gadam nepieciešamā apjoma,» skaidroja Kuņickis.

Viņš sacīja, ka tad Latvenergo varētu saviem klientiem pārdot elektrību, zinot, par kādu cenu tā tiks saražota.

Iepriekš Latvenergo vēlējās no LG nopirkt gāzes partiju un uzglabāt to Inčukalnā kā drošības rezervi 2013.gadā, taču toreiz LG šo iespēju atteica, norādot, ka gāze tiks piegādāta saskaņā ar līgumu.

«Toreiz vēl nebija spēkā noteikumi par trešās puses pieeju gāzes uzglabāšanas infrastruktūrai, kas ir spēkā tagad. Tādējādi gribam izmantot šo iespēju. Protams, daudz labāk būtu, ja būtu arī alternatīvas iespējas, piemēram, nopirkt gāzi Lietuvā un uzglabāt to Inčukalna PGK,» sacīja Kuņickis.

Viņš piebilda, ka Latvenergo joprojām nav saņēmis LG atbildi par iespēju jau no šī gada decembra no Lietuvas piegādāto dabasgāzi transportēt pa LG infrastruktūru. Atbildes sniegšanas termiņš ir šīs nedēļas beigas.

«Ņemot vērā to, ka LG vērsusies tiesā, apstrīdot regulatora pieņemtos gāzes infrastruktūras lietošanas noteikumus, un lūgusi tiesu noteikt moratoriju šiem noteikumiem, pieļauju, ka LG atbilde būs negatīva. Tad Latvenergo nebūs tehnisku iespēju saņemt un uzglabāt gāzi no Lietuvas, » sacīja Kuņickis.

Viņš piebilda, ka Lietuvas uzņēmums Litgas ir iesniedzis Latvenergo savu piedāvājumu un gāzes cenu un, salīdzinot ar LG prognozēto cenu decembrim, Lietuvas gāzes cena ir ļoti konkurētspējīga.

Kā ziņots, AS Latvenergo gaida atbildi no LG par iespēju jau no šī gada decembra no Lietuvas piegādāto dabasgāzi transportēt pa LG infrastruktūru, oktobra vidū Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē informēja Kuņickis.

Komisijas sēdē ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) stāstīja, ka jau tagad kaimiņvalstu gāzes tirgotāji pauž interesi uzglabāt gāzi Inčukalna PGK, taču LG šādu priekšlikumu ir atteikusi.

Savukārt LG valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis norādīja, ka LG šogad aicināja interesentus pieteikties Inčukalna PGK brīvajām jaudām 303 miljonu kubikmetru apmērā, taču līdz šim neviens nav pieteicies.

Viņš arī atgādināja, ka, sākoties krīzei Ukrainā, Lietuva un LG noslēdza līgumu, kas paredzēja, ka Lietuva Inčukalna PGK iesūknēs 300 miljonus kubikmetru gāzes, taču arī tas līdz šai dienai nav izdarīts. «Viena lieta ir mētāties ar politiskiem apgalvojumiem, otra lieta ir rīcība,» situāciju komentēja Kalvītis.

Tāpat LG vadītājs uzsvēra, ka gāzes koncerns nav atteicis Lietuvas kompānijām uzglabāt gāzi Inčukalna PGK, jo Lietuva nav izteikusi šādu piedāvājumu.

Savukārt Kuņickis informēja, ka Latvenergo aicinājusi Lietuvu Inčukalna PGK piegādāt 100 miljonus kubikmetru gāzes, taču tika saņemts LG atteikums.

«Latvenergo lūdza LG rast iespēju no decembra izmantot dabasgāzes pārvades infrastruktūru, taču vakar saņēmām vēstuli no LG, kurā bija teikts, ka atbildes sagatavošanai būs nepieciešams laiks,» stāstīja Kuņickis un piebilda, ka Lietuvas gāzes piegādes no Inčukalna PGK ļaus Latvenergo kļūt konkurētspējīgākam.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra