«Mums kā patērētājam ir izdevīgi gāzi iepirkt no dažādiem piegādātājiem par iespējami zemāku cenu.»

To intervijā DB saka a/s Latvenergo valdes loceklis un ražošanas direktors Māris Kuņickis. Viņš ir viens no DB 25.02.2015. rīkotā Enerģētikas foruma Ceļā uz ilgtspējīgu energoapgādi dalībniekiem.

Ņemot vērā to, ka pēdējā laikā elektroenerģijas cena tirgū turas diezgan zemu, cik veiksmīgi Latvenergo izdodas savus aktīvus noslogot? Un kā situācija varētu mainīties tajā brīdī, kad būs izbūvēti visi plānotie starpvalstu savienojumi?

Tiešām šoziem elektrības cena ir ļoti zema, jo laiks ir silts un siltumslodze ir maza. Taču ir arī otra puse, jo lielā salā ir mazāk ūdens Daugavā, bet šobrīd pietece ir normas robežās, kas ļauj mums labi balansēt starp TEC un HES. Jau no pērnā gada savos TEC esam ieviesuši jaunu praksi, kas agrāk vispār būtu likusies neiedomājama. Tā kā rekonstruētie TEC mums ir ļoti fleksibli, mēs pa nakti tos vispār atslēdzam, bet pa dienu ražojam koģenerācijas režīmā. Tādējādi mēs gūstam maksimālo labumu no šī aktīva, jo naktī elektrības cena nokrītas līdz 30 eiro/ MWh, kas ir krietni zem mūsu mainīgajām izmaksām, kuras mums TEC gadījumā ir konkurētspējīgas dienas laikā maksimuma stundās. Līdz ar to mēs esam iemācījušies, kā tehniski šādu darba režīmu uzturēt, lai būtu maksimāli efektīvi. Esam paredzējuši vēl papildu investīcijas TEC, uzlabojot gāzes turbīnu. Tiks uzlabots turbīnas ieslēgšanās un izslēgšanās režīms un samazināta turbīnas jauda. Tāpat turbīna tiks pielāgota arī gāzes sastāva izmaiņām, kas ir aktuāli saistībā ar potenciālo sašķidrinātās dabasgāzes ienākšanu tirgū. Visi elektroenerģijas ražošanas procesā iesaistītie atrodas nemitīgā attīstības procesā un visu laiku parādās jauni risinājumi.

Vai Latvenergo runā ar Klaipēdu par sašķidrinātās dabasgāzes iepirkšanu no turienes termināļa?

Protams, par nākotnes iespējām gāzi no Lietuvas iepirkt mēs interesējamies. Lietuvieši paši ļoti aktīvi mūs uzrunā. Taču Latvijā viss šobrīd ir atkarīgs no trešās puses pieejas noteikumiem gāzapgādes sistēmai, kas pašlaik ir publiskās apspriešanas process. Mums kā patērētājam ir izdevīgi gāzi iepirkt no dažādiem piegādātājiem par iespējami zemāku cenu. Šobrīd gan vēl ir grūti aprēķināt komerciālo izdevīgumu no Lietuvas sašķidrinātās gāzes piegādēm, jo tās nesen ir tikai sākušās. Arī elektroenerģijas tirgus Latvijā tika atvērts lēni un pa posmiem, tomēr beigās tas ir ieviests, arī gāzes tirgus, visticamāk, tiks ieviests, lai gan tas nebūs ātri un viegli un, protams, par gāzes tirgu ir jārunā nevis Latvijas, bet gan reģionālā griezumā.

Plašāk lasiet intervijā Latvija no ģenerācijas viedokļa ir labi sakārtota pirmdienas, 23. februāra, laikrakstā Dienas Bizness (3. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra