Igaunijas un Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatori ir vienojušies ievērojami palielināt pārrobežas pārvades tiesību izsolēs pieejamās jaudas. Tādējādi elektroenerģijas tirgotāji varēs daudz lielākā apmērā fiksēt izmaksas elektrības piegādēm no Igaunijas un Skandināvijas. Latvijas patērētājiem tas nozīmēs izdevīgākus piedāvājumus elektrības iegādei par fiksētu cenu, skaidro  elektronerģijas tirgotāja Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.

Igaunijas pārvades sistēmas operatora Elering un Latvijas Augstsprieguma tīkla publiskotie 2016. gada pārvades tiesību izsoļu noteikumi paredz pieejamās jaudas gada periodam palielināt no 200 līdz 300 megavatiem, savukārt ceturkšņa un mēneša periodam saglabāt līdzšinējā līmenī. Izsoļu rezultātā atsevišķos mēnešos izsolītā pārvades jauda summāri sasniegs 550 megavatus, kas ir pielīdzināms kopējam Latvijas patēriņam naktī vasaras periodā.

Jaunu elektroenerģijas iegādes piedāvājumu veidošanai būtiskāks ir ne vien gada izsolē pieejamais pārvades jaudu apjoms, bet arī izsoles norises laiks. Iepriekš gada izsole notika novembra vidū, taču šobrīd ir rasta iespēja izsoli noturēt jau 14. oktobrī. Ieviestās izmaiņas atzinīgi vērtē elektronerģijas tirgotāja Enefit valdes priekšsēdētājs J. Bethers, apstiprinot, ka laika izvēle ir svarīgs priekšnosacījums, lai tirgotāji varētu efektīvi plānot darbu nākamajam periodam: «Savlaicīga izsoļu norise un palielināts izsolāmo pārvades jaudu apjoms ir būtisks ieguvums elektroenerģijas tirgotājiem un Latvijas patērētājiem. Izsoles Latvijas un Lietuvas cenu apgabalā kalpo kā finanšu riska instruments, un tas ir būtisks atspaids tirgotājiem, lai veidotu izmaksās balstītus piedāvājumus. Ilgtermiņā, kā galvenajam riska instrumentam, ir jābūt nākotnes darījumu finanšu kontraktiem, taču pagaidām šie produkti Baltijas reģionā nav likvīdi.»

Pašreizējais risinājums ar pārvades jaudu izsolēm sniedz iespēju elektroenerģijas tirgotājiem fiksēt izmaksas noteiktam enerģijas apjomam mēneša, ceturkšņa vai gada ietvaros. Tādējādi tirgotāji var kontrolēt riskus, kas saistīti ar izmaksu svārstībām elektroenerģijas pārvadei pār Igaunijas-Latvijas robežu. Vēsturiski elektroenerģijas pārvades izdevumi ir bijuši ļoti mainīgi un nespēja tos fiksēt ir ierobežojusi tirgotāju iespējas piedāvāt fiksētas cenas līgumus, negatīvi ietekmējot konkurences aktivitāti Latvijā.

«Abu valstu pārvades operatori kopš pirmajām izsolēm 2013. gada nogalē ir spējuši sakārtot nozīmīgāko daļu problēmjautājumu un arī ņēmuši vērā elektroenerģijas tirgotāju pausto interesi par izsolāmo jaudu apjoma palielināšanu. Uzskatu, ka ir pamats turpināt labi iesākto darbu un virzīties uz to, lai jau tuvā nākotnē visas pieejamās pārrobežu pārvades jaudas būtu pieejamas brīvā izsolē, ļaujot tirgotājiem tālāk paplašināt savu piedāvājumu Latvijas patērētājiem,» aicina J. Bethers.

SIA Enefit ir elektroenerģijas pārdevējs Latvijas atvērtajā elektroenerģijas tirgū. SIA Enefit mātes uzņēmums AS Eesti Energia ir lielākais elektroenerģijas ražotājs Baltijā. SIA Enefit ir dibināts 2006. gadā, tas ir reģistrēts elektroenerģijas tirgotājs visā Latvijas teritorijā, kā arī uzņēmumam ir sadarbības līgumi ar AS Augstsprieguma tīkls (pārvades sistēmas operators) un AS Sadales tīkls (sadales sistēmas operators). Pašlaik SIA Enefit ir vairāk nekā 1700 klientu, uzņēmuma klientu portfelis 2014. gadā sasniedza 20 procentus no Latvijas atvērtā tirgus klientiem pārdotā elektroenerģijas apjoma.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra