Krievijas valsts dabasgāzes koncerns Gazprom faktiski motivē valstis meklēt alternatīvas fosilās enerģijas aizstāšanai, paziņoja Lietuvas enerģētikas ministrs Roks Masjulis.

«Būtu ļoti interesanti paskatīties uz gāzes sektoru pēc trim gadiem. Es pieļauju, ka tas būs stagnējošs un nebūs viegli, neskatoties uz gāzes cenas kritumu,» viņš sacīja otrdien Lietuvas Rūpnieku konfederācijas padomes sēdē.

Tādu notikumu attīstību patiesībā izraisījis Gazprom, kas dažādas valstis piespiedis meklēt alternatīvas, piemēram, biodegvielu, teica Masjulis.

«Gazprom patiesībā nogalina savu tirgu, jo mēs neesam vienīgie, kas mēģina atrast citu virzienu,» norādīja Lietuvas enerģētikas ministrs.

2012.gadā Lietuvas valdība iesniedza Stokholmas arbitrāžas tiesā prasību pret Gazprom, pieprasot kompensēt 1,45 miljardus eiro, kurus Lietuvas gāzes patērētāji pārmaksājuši par piegādēm 2004.-2012.gadā.

Mēģinot ietekmēt Stokholmas arbitrāžas tiesu un, iespējams, mēģinot izpatikt Eiropas Savienības regulatoriem, Gazprom pērn maijā samazināja dabasgāzes piegādes cenu Lietuvas uzņēmumam Lietuvos dujos.

Vienlaikus augstās gāzes cenas ir veicinājušas aktīvu biodegvielas sektora attīstību Lietuvā. Sākotnējās aplēses liecina, ka siltumenerģija, kas iegūta no biodegvielas, nākamajā apkures sezonā apmierinās divas trešdaļas no Lietuvas siltumenerģijas pieprasījuma.

Lietuva arī plāno izpētīt slānekļa gāzes ieguves iespējas.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra