«LED gaismekļi ir tā niša, kur Latvijas uzņēmēji var un spēj iesaistīties lielajā Eiropas tirgū ar šo tehnoloģiju izstrādēm.»

To intervijā DB saka SIA Moduls interjers Projektu nodaļas vadītājs Ingars Ozoliņš.

Nesen tapis atvērts Mārupes Rimi projekts, kas ir lielveikals, kurā izmanto tikai LED apgaismojumu. Vai tā ir tendence?

Tā neapšaubāmi ir tendence. Jā, pilnīgi visur Mārupes Rimi projektā tiek izmantots LED apgaismojums – gan veikala tirdzniecības zālē, gan īrnieku telpās, noliktavās un teritorijā ārpusē. Šis ir pirmais pilnībā ar LED apgaismojumu aprīkotais Rimi veikals Latvijā. Uzņēmums mainīja veikala būvniecības projekta konceptu. Pamatiemesls, kāpēc tas bija jādara, bija uzstādītās jaudas trūkums, taču LED apgaismojuma ieviešana nebija vienīgais energoefektivitātes projektā, kas ļāva ietaupīt jaudu. Bija nepieciešams paveikt ko kardinālu, lai ietaupītu jaudu. Rezultātā tika panākts elektrības ietaupījums, līdz ar to investīcijas pašam Rimi kā attīstītājam atmaksājās. Tomēr jāsaka, ka LED apgaismojumu Rimi veikalos sadarbībā ar Moduls interjers projektu nodaļu sāka ieviest jau 2014. gadā. Taču pilnībā neviens veikals tikai uz LED apgaismojumu vēl līdz šim nebija pārgājis, jo LED tehnoloģijas tam vēl nebija gatavas. Lai gan minētās tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, sākotnēji simtprocentīgas pārliecības nebija. Jo tehnoloģija ir jāpārbauda, pirms varam to pielietot klienta vajadzībām.

Vai LED izvēle nenozīmēja projekta sadārdzinājumu?

Protams, mainot veikala būvniecības projekta apgaismojuma sadaļu, veidojās sadārdzinājums. Respektīvi, pasūtītājam bija nepieciešams atrast papildu investīciju līdzekļus. Konkrētajā projektā apgaismojuma sadaļas sadārdzinājums, pārejot pilnībā uz LED gaismas ķermeņiem, bija nepilni 30%. Taču, aprēķinot investīciju atmaksāšanās laiku, tas bija vidēji pusotrs gads, jo šis tirdzniecības centrs šobrīd apgaismojumam katru mēnesi patērē aptuveni par 30–40% elektrības mazāk. Investīciju atmaksāšanās periods tika aprēķināts, ņemot vērā elektrības ietaupījumu, nerēķinot ietaupījumu apgaismes ķermeņu apkalpošanas ziņā.

Kādas bez energoefektivitātes ir vēl citas LED gaismekļu priekšrocības?

Pirmkārt, tās ir ekspluatācijas izmaksas. Praktiski «pazūd» spuldžu maiņa. Profesionālā LED apgaismojuma kalpošanas laiks ir no 50 tūkstošiem līdz 100 tūkstošiem stundu un vairāk atkarībā no gaismekļa tehniskajiem parametriem. Salīdzinājumam – 50 tūkstoši stundu kalpošanas laiks standarta biroja apgaismojumam ir padsmit gadu. Otrkārt, LED apgaismojuma energofektivitāte ir būtiskākais, ko pamana katrs cilvēks. Tie ir 30 – 40%, salīdzinot ar luminiscento apgaismojumu vai metālhalogēnu. Bet ar kvēlspuldzēm, ko vēl izmanto mājsaimniecībās, to vairs pat salīdzināt nevar. Atšķirība ir tik milzīga, ka viens ražotājs teiks, ka ietaupījums ir 90%, bet cits – ka gandrīz 100%. Jo kvēlspuldzes iziet tik ātri no ierindas un mēs patērējam tik daudz spēka, lai tās mainītu, ka tie vairs nav salīdzināmi lielumi. Minēšu piemēru – tirdzniecības salonā pagājušajā nedēļā nomainījām spuldzītes. Tagad atkal jau dažas ir izdegušas. Līdz ar to katru dienu jāalgo cilvēks, lai tās mainītu. Tas arī ir iemesls, kāpēc mēs paši tikko pieņēmām lēmumu pilnībā aizvietot kvēlspuldzes ar LED spuldzēm. Diemžēl salona klienti, kas pārsvarā ir mājsaimniecības, nevēlas pāriet uz LED tehnoloģijām. Tas ir dizaina jautājums. Līdz šim LED spuldzes, kas bija paredzētas ievietošanai lustrās, stāvlampās, galda lampās, bija vizuāli nepievilcīgas. Tās nevarēja ieskrūvēt kristāla lustrās tā, ka kļūst nemanāmas.

Šobrīd LED ražotāji jau ir nonākuši līdz risinājumam, ka šīs spuldzes dizaina ziņā kļūst līdzīgas kvēlspuldzēm, klientiem pievilcīgas. Līdz ar to tirgus piedāvājumā parādījušās tādas spuldzes, kas var aizstāt kvēlspuldžu vizuālo izskatu. Tādēļ šobrīd esam pieņēmuši lēmumu sadarbībā ar Osram nomainīt spuldzes mūsu ekspozīcijas zālē. Tas dod iespēju aizmirst par biežo spuldžu maiņu un lielajiem elektrības rēķiniem, jo 4W LED spuldze var aizvietot 35W kvēlspuldzi. Tas ir jūtams ietaupījums arī mājsaimniecībā, nemaz nerunājot par birojiem, ielu apgaismojumu vai industriālajiem parkiem.

Treškārt, tā ir gaismas precizitāte. Jāsaka, ka arī nātrija apgaismojums ir efektīvs, ja runājam par lūmeniem no vata. Tomēr galvenā atšķirība ir LED optika, kas ir neliela izmēra un ļoti precīza. Mēs iegūstam apgaismojumu, konkrēto gaismas daudzumu tieši tur, kur mums to vajag – uz ielas, nevis krūmos vai kaimiņu dārzā. Ar šo precizitāti mēs iegūstam vēl papildu efektivitāti.

Cik plaši LED apgaismojuma ieviešana notiek arī ielu apgaismojumā?

Ielu apgaismojums ir liela mūsu tirgus niša. Tiek renovēts, atjaunots ielu apgaismojums daudzās pašvaldībās visā Latvijā. Šis ir viens no jūtamākajiem segmentiem, kur LED apgaismojums ienāk, nomainot iepriekšējās paaudzes apgaismojuma tehnoloģijas. Dzīvsudraba gaismas ķermeņi tiek nomainīti jau gandrīz simtprocentīgi. Nātrija ielu apgaismojums arī tiek mainīts uz LED risinājumiem. Bet jaunie projekti tiek izstrādāti, balstoties uz LED tehnoloģijām. Mēs kā uzņēmums, kas nodarbojas ar projektu tirdzniecību un vadību, uz šo brīdi esam piegādājuši jau vairāk nekā 10 000 LED ielu apgaismojuma vienību mūsu klientiem. Piemēram, Igaunijā esam uzvarējuši tenderi vairākās pilsētās, kur tika uzstādīti vairāki tūkstoši LED lampu vienību. Latvijā šādi projekti ir realizēti Rīgā, Kandavā, Ogrē, Valmierā, Jelgavā. Esam uzvarējuši tenderos, kuros nosacījums bija izmantot tehnoloģijas, lai ietaupītu elektrību un attiecīgi CO2 izmešu skaitu.

LED tehnoloģijas nodrošina arī iespēju vadīt ielu apgaismojumu dažādos diennakts laikos. Respektīvi, dimmēšanas iespējas, kas ļauj samazināt ielu apgaismojumu nakts vidū līdz līmenim, ko atļauj EU normatīvie akti. To mēs varam darīt dažādos režīmos, jo LED tehnoloģija apgaismojuma vadību stipri atvieglo, salīdzinājumā ar nātrija tehnoloģijām.

Vai LED tehnoloģijas ir labāk izmantojamas arī ēku automātiskās vadības jeb BMS sistēmās?

Ar LED tehnoloģijām vieglāk strādāt, jo tās pakļaujas vadībai. Tāpat te nav ietekmes uz apgaismes ķermeņu ilgmūžību un no tā izrietošiem bojājumiem. Nātrija spuldzei, mainot gaismas intensitāti, mūža ilgums samazinās. Savukārt LED spuldzēm, ja tās dimmē, mūža ilgums pat palielinās, jo mēs atslogojam LED moduļus no pārslodzes.

Kādas ir galvenās LED tehnoloģijas, ko izmanto Latvijā?

Tie ir High Power un Mid Power «ledi». Ielu apgaismojumā tiek izmantoti tikai High Power LED gaismas ķermeņi, jo tie ir efektīvāki un ar lielāku gaismas atdevi. Sistēmas jeb kopējā ielas gaismas ķermeņa, nevis LED elementa atdeve ir 115–120 lūmenu no vata, kas jau ir ļoti daudz. Iekštelpās šī atdeve ir nedaudz zemāka, jo gaismas ķermeņus nedrīkst pārslogot. Te ir citi temperatūras režīmi, un paši gaismas ķermeņi nevar būt ar tik lieliem radiatoriem un korpusiem, ko ierobežo dizains.

Vai LED jau ir stabila tendence apgaismojuma tirgū?

LED tehnoloģijas jau ir tik stipri nostabilizējušās apgaismojuma tirgū, ka tuvākos desmit gados tās nepazudīs un nekas jauns, kas spēs tās izkonkurēt, visticamāk, tik drīz neparādīsies. LED tehnoloģijas attīstās tik strauji, ka pēc gada būs jau citas paaudzes LED tehnoloģijas, kas būs efektīvākas, ar iespējām tās iebūvēt mazākā un varbūt lētākā gaismeklī. Jo tehnoloģijas attīstās laikam līdzi. Ja mēs gaidīsim, kad pienāks tas brīdis, kad produkts ir tehnoloģiski «gatavs», tas nekad nepienāks. Tā domājot, mēs nekad veco apgaismojumu nenomainīsim un nekad nemēģināsim ietaupīt elektroenerģiju un finanses, ko tehnoloģiskās iespējas sniedz jau tagad. Turklāt jau tagad iekšējā un ārējā apgaismojumā spējam ar LED tehnoloģijām ietaupīt 30%–50%, līdz ar to es neredzu iemeslu to nedarīt. Nav pamatojuma, kādēļ vajadzētu būvēt jaunu projektu, izmantojot vecu apgaismes tehnoloģiju. Tam nav nekāda ekonomiskā pamatojuma. Savukārt tiem, kas šobrīd projektē, es ieteiktu pameklēt informāciju par jaunākajiem apgaismojuma risinājumiem vai vērsties pie apgaismes konsultanta, un tas sniegs risinājumu. Jo katram apgaismojuma veidam jau šobrīd ir pieejami LED tehnoloģiju risinājumi.

Kādi ir populārākie LED ražotāji?

To ir ļoti daudz un tirgus jau ir ļoti piesātināts. Lielie un pazīstamie apgaismojuma ražotāji tādi kā Philips, Siteco, Osram, Zumtobel un citi pāriet uz LED tehnoloģijām. Iepriekšējo tehnoloģiju gaismekļus viņi ražo un tirgo vairs tikai tik daudz, cik ir pieprasījums. Viņi vairs neattīsta iepriekšējās tehnoloģijas. Principā ir pārtraukuši atbalstīt tās no inženieru puses, jo tās ir aizejošās tehnoloģijas, kas pazudīs. Visi ražotāji investē jaunajās tehnoloģijās – tātad LED tehnoloģijās, jo nekas konkurētspējīgāks šobrīd apgaismojuma segmentā nav. Ir parādījušies ļoti daudzi jauni ražotāji, arī Latvijā, kas strādā tikai ar LED gaismas ķermeņiem. LED gaismekļi ir tā niša, kur Latvija var un spēj iesaistīties lielajā Eiropas tirgū ar šo tehnoloģiju izstrādēm. Latvijā ir vairāki ražotāji, kas jau strādā šajā virzienā.

Kā LED jomā cena korelē ar kvalitāti?

Kvalitāte ir tas aspekts, kam ir vislielākā nozīme apgaismojuma renovācijā, apgaismojuma uzlabošanā. Projektu attīstītājiem un investoriem tam vajadzētu pievērst vislielāko uzmanību. LED gaismekļu izstrāde strauji mainās, tādēļ pastiprināti jāpievērš uzmanība LED tehnoloģiju paaudzei, proti, kad tā ir radusies. Vai konkrētā tehnoloģija ir šogad radīta, vai tā ir trīs gadus veca. Jāuzdod jautājums, vai ražotājs izmanto jaunākās paaudzes LED un jaunākās paaudzes barošanas blokus. Vai ir ņēmuši vērā dzesēšanas sistēmas prasības, kas ir nepieciešamas konkrētā projekta izstrādē? Vai ražotāji ir veikuši zinātniskos pētījumus, pārbaudes un testus? Tas ir tehnoloģiski ļoti dziļš jautājums ar daudziem parametriem, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību. Ražotāji iedalās vairākās kategorijās. Vieni strādā, lai būtu tirgū vislētākie. Viņiem nav svarīgi, cik ilgi gaismeklis darbosies. Viņi neveic ilgmūžības pārbaudes. Gaismekļi tiek samontēti kopā, nepārbaudot, vai tie spēj nodrošināt tās prasības, kas ir noteiktas likumā noteiktā kārtībā.

Kam ir jāpievērš vislielākā uzmanība attiecībā uz LED kvalitāti?

Tā ir dzesēšanas sistēma. Jo LED gaismekļi pēc būtības neizdeg. Tie turpina degt praktiski mūžīgi, ja vien nav bijis kāds trieciens. Tie neizdeg, bet lēnām nodziest. Mēs atceramies – piecdesmito gadu radioaparātos bija tādas zaļas un sarkanas lampiņas, diodītes – tās joprojām strādā un neizdeg. Taču, diodi pārkarsējot, proti, ja tā netiek pienācīgi atdzesēta, tā ļoti strauji samazina gaismas intensitāti. Tā ir lielākā problēma, kas tiek risināta. Ja šī problēma neeksistētu, tad LED efektivitāte būtu pacelta «debesīs» līdz pat 200 lūmeniem no vata, kas teorētiski eksistē, bet pašlaik praktiski nav realizējams, jo elements pārkarst. Tomēr jāatzīst, ka liela daļa ražotāju nepievērš pienācīgu uzmanību šai dzesēšanas problēmai.

Tāpat būtiski – lai noteiktu LED kvalitātes kategoriju, ņemt vērā gaismas krāsas vienmērības aspektu. LED elementi čipi pēc tam, kad tie atstāj konvejieru, ir jāšķiro, lai noteiktu gaismas vienmērību. Lai katrs gaismas elements spīdētu vienā un tajā pašā krāsā. Šie LED elementi tiek šķiroti gan pēc gaismas atdeves, gan krāsas, gan vēl citiem parametriem, lai klientam varētu piedāvāt maksimāli precīzi norādītos gaismas parametrus. Gaismas krāsas korelācija starp vienas un tās pašas partijas LED elementiem ir ļoti plaša. Katra diode spīd nedaudz citā krāsā, ko ar aci bieži vien nevar konstatēt, jo pirms iebūvēšanas gaismeklī tiek atšķiroti vienādie LED elementi, kas protams, palielina gaismas ķermeņa cenu. Šķiroti LED elementi maksā vairāk, tāpat kā jaunākās paaudzes LED gaismekļi maksā vairāk. Tāpēc svarīgi pievērst uzmanību nevis lētākajam, bet tehniski kvalitatīvākajam produktam. LED tirgū tiek piedāvāti ar ļoti plašu gaismas krāsas diapazonu – no silti baltas, kā kvēlspuldze, līdz aukstam krāsu tonim. Dekoratīvajā apgaismojumā tiek izmantotas arī LED ar monohromām krāsām, kā, piemēram zils, zaļš, sarkans un citas.

Kādas ir LED gaismekļu garantijas?

Latvijas likumdošana nosaka, ka mazumtirdzniecībā tirgotajam gaismeklim garantijai ir jābūt vismaz diviem gadiem. Taču profesionālā apgaismojuma biznesā gan iekšējam, gan ārējam apgaismojumam ir tendence produktam nodrošināt piecu gadu garantiju. Arī gaismas atdeve šajā laika periodā nedrīkst nokristies vairāk par ražotāja noteikto vai katalogā norādīto koeficientu.

Bojājumu riski, protams, pastāv. LED gaismeklis pēc būtības ir elektroniska ierīce ar mikročipiem, čipiem. Jo attīstītāka LED ierīce, jo tuvāk datoram tā tuvojas. Jebkura ierīce, ja tā netiek pietiekami aizsargāta, var iziet no ierindas. Piemēram, zibens izlāde gaismekļu tuvumā var tos bojāt. Līdz ar to būtu jāparedz vadības sistēmas aizsardzības automātika. Ielu apgaismojumā tā būtu atbilstoši izstrādāta pārsprieguma aizsardzība.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra