Baltijas jūras dzīlēs pabeigta Baltijas un Ziemeļvalstu energotīklus savienojošā kabeļa NordBalt ieguldīšana, kas nozīmē, ka pabeigti 90% būvdarbu, otrdien paziņoja Lietuvas elektrības pārvades uzņēmums Litgrid.

Kuģis Topaz Installer, kuram bija uzticēta vairāk nekā 400 kilometru garā kabeļa guldīšana jūras dzīlēs, paveica darbu gada un divu mēnešu laikā.

«Mēs veiksmīgi virzāmies uz savu mērķi - savienoties ar Ziemeļeiropu, kur no 2016.gada 1.janvāra darbosies lielākais Eiropas elektroenerģijas tirgus. Lietuva importē apmēram divas trešdaļas patērētās elektrības, tādēļ iespēja pirkt vairāk elektrības no Skandināvijas, kura ir bagāta ar hidroresursiem, būs priekšnosacījums elektrības vairumtirdzniecības cenas pazemināšanai. Lietuvā šis elektrotīklu starpsavienojums kļūs par sinonīmu iespējai izvēlēties, konkurencei un sadarbībai elektrības un enerģētikas sektorā,» sacīja Litgrid valdes priekšsēdētājs Daivis Virbickis.

Šogad kabeļa guldīšanas darbi tika atsākti aprīlī. Pagājušajā gadā tika uzbūvēti 250 kilometri kabeļa. Pēdējo augstsprieguma līdzstrāvas pārvades kabeļa kilometru būve pie Zviedrijas krastiem bijusi sarežģīta, jo tur Baltijas jūras gultne ir klinšaina.

Rakšanas darbi tika sākti aprīlī, bet maijā darbos iesaistījās kuģis Grand Canyon II, kura uzdevums bija aizsargāt kabeli, raidot zem tā augsta spiediena ūdens strūklu un liekot tam pakāpeniski grimt jūras gultnē. Šie darbi turpināsies visu vasaru. Vietas, kur kabelis vēl nav aizsargāts, to uzrauga kuģi, kuri signalizē citiem kuģiem par kabeļa atrašanās vietu. Patlaban Baltijas jūrā atrodas septiņi šādi kuģi, un divi no tiem darbojas Lietuvas ekonomiskajā zonā.

Ziemā no ledus kabeli pasargās betona bloki. Zemūdens kabelis būs savienots ar 40 kilometrus garu zemes kabeli, kas stiepsies līdz Nibro apakšstacijai, kur tiek būvēts augstsprieguma līdzstrāvas pārveidotājs, kas pārvērtīs līdzstrāvu maiņstrāvā un otrādi.

Nibro apakšstaciju Zviedrijā 453 kilometrus garais kabelis savienos ar Klaipēdu. Kabeļa jauda būs 700 megavati un tas par 70% palielinās Baltijas valstu iespējas importēt Skandināvijas elektroenerģiju. Baltijas jūras gultnē un zemē atradīsies divi līdzstrāvas kabeļi un optiskās šķiedras kabelis.

NordBalt ir pirmais Lietuvas elektrības starpsavienojums ar Skandināviju.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra