Latvijas dabasgāzes kompānija Latvijas Gāze ir vērsusies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) ar lūgumu noteikt kapitāla atdeves likmi, informē SPRK. Iepriekš novērotā prakse liecina, ka pēc kapitāla atdeves likmes noteikšanas komersanti vēršas regulatorā ar jaunu tarifu projektu.

«Kad ir noteikta kapitāla atdeves likme, tad komersants var sākt gatavot jaunu tarifu aprēķinu. Pēc būtības tas nozīmē, ka Latvijas Gāze var vērsties regulatorā ar jaunu dabasgāzes apgādes pakalpojumu tarifu projektu, kas varētu būt saistīts ar dabasgāzes tirdzniecības apjomu kritumu. Uz šo brīdi mēs vērtēsim, vai iesniegumā ir norādīta visa informācija, kas ir nepieciešama lēmuma pieņemšanai,» skaidro SPRK padomes loceklis Rolands Irklis, piebilstot, ka šis process vidēji var aizņemt dažus mēnešus.

Dabasgāzes uzņēmums neprasa palielināt vai samazināt kapitāla atdeves likmi, bet to noteikt.

Latvijas Gāzes preses sekretārs Vinsents Makaris biznesa portālam db.lv apstiprināja, ka dabasgāzes tarifs var mainīties, uzsverot, ka pagaidām nav iesniegti jauni tarifu projekti un pašlaik kompānija pēta situāciju.

V. Makaris skaidroja, ka pērn dabasgāzes patēriņš bijis 1,3 miljardu kubikmetru apmērā, savukārt vēl pāris gadus atpakaļ tas veidoja 1,5-1,6 miljardus kubikmetru. Patēriņš samazinās, jo klienti izmanto cita veida kurināmos, kā arī iegulda efektivitātē, kas nenoliedzami, ir pozitīvi. Savukārt jaunu ražošanas jaudu nav, tādējādi arī samazinās dabasgāzes patēriņš. Tā kā ražošanas fiksētās izmaksas ir ļoti augstas, uzņēmumam jāvērtē nepieciešamās tarifu izmaiņas.

Kapitāla atdeve ir uzņēmuma atļautās rentabilitātes rādītājs, kas tiek noteikts balstoties uz datiem par pakalpojumu sniegšanā veiktajiem ieguldījumiem, pašu kapitālu un aizņemto kapitālu. Regulētiem komersantiem ir svarīgi nodrošināt prognozējamu atdevi no izmantotā kapitāla, lai sabalansētu ierobežotu rentabilitāti un līdzekļu piesaisti ieguldījumu finansēšanai ilgtermiņā. Regulators kapitāla atdeves likmi nosaka atbilstoši attiecīgās nozares pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikām.

Latvijas Gāze kapitāla atdeves likme pēdējo reizi tika noteikta 2008. gadā 8% apmērā.

Papildināts ar Latvijas Gāzes komentāru
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra