Par to ir vērts padomāt

Enerģētika
2015. gada 17. augusts 10:29

Tīkla jaudu samazināšana – iespēja samazināt savas izmaksas

Praktiski situācija ir tāda, ka trīs ceturtdaļas no klientu objektiem ir diezgan neefektīvi pieprasīto jaudu izmantošanas ziņā, saka a/s Sadales tīkls valdes loceklis Rolands Lūsveris.

Sadales tīkls pagājušajā gadā izstrādāja attīstības plānu nākamajiem 10 gadiem. Kādi ir galvenie secinājumi, veicot tīklu analīzi?

Attīstības plāna izstrādes ietvaros mēs veicām ne tikai padziļinātu savu elektrotīklu analīzi, bet paraudzījāmies arī uz lietotājiem – mūsu klientiem. Uzdevām jautājumus – kādas ir klientu pieslēgtās jaudas, kāda ir mūsu tīklu noslodze? Galu galā – kā mēs varētu vēl vairāk efektivizēt elektrotīkla darbību? Un tas ir tieši saistīts ar to, kā mūsu klienti ir pieslēgti tīklam – kā viņi strādā, kā izmanto jaudas un patērē elektroenerģiju. Mūsu analīze parādīja arī to, ka ne visas līnijas, tāpat arī ne visi transformatori ir efektīvi noslogoti. Klienti ir pieprasījuši noteiktu elektrotīkla jaudu, bet ikdienā to nemaz neizmanto.

Tātad – pieprasītais jaudas apmērs netiek efektīvi izmantots?

Praktiski situācija ir tāda, ka trīs ceturtdaļas klientu objektu ir diezgan neefektīvi pieprasīto jaudu izmantošanas ziņā. Sadales sistēmas pakalpojumu tarifā daļa no klienta izmaksām ir fiksētas, atbilstoši pieslēguma jaudai, bet otru izmaksu daļu veido maksa par klienta reāli patērētajām elektroenerģijas kilovatstundām. No 2011. gada spēkā esošajos tarifos ir iestrādāts mehānisms, kas klientiem dod iespēju analizēt maksājamo summu izvēlētā tarifa plāna ietvaros par fiksēto un mainīgo daļu, kas sniedz iespēju izvēlēties savai jaudai un elektroenerģijas patēriņam optimālo tarifu plānu un samazināt savas izmaksas. Pēc tarifa izmaiņām 2011. gadā šo iespēju – optimizēt izmaksas – izmantoja neliels skaits mūsu klientu, kas liek domāt, ka maksa par elektroenerģiju klientu kopējās izmaksās nav būtiska, tādēļ daudzi tam nav pievērsuši uzmanību.

Aicinu, kas to vēl nav izdarījuši, padomāt par kopējo elektroenerģijas izmaksu optimizācijas iespēju izmantošanu, jo pašlaik visi ir brīvajā tirgū, salīdzina tirgotāju piedāvātās elektroenerģijas cenas, bet ir aizmirsuši, ka ir iespēja izvēlēties arī atbilstošāko sadales sistēmas pakalpojumu tarifu plānu. Viss, kas klientam būtu jāpaanalizē, ir maksājumu apjoms par fiksēto un mainīgo daļu sadales tarifā, kā arī pieprasītās pieslēguma jaudas apjoms – vai klienta ikdienas darbības vajadzībām tiešām ir nepieciešama visa pieprasītā elektrotīkla jauda?

Respektīvi, uzņēmumi ir pieprasījuši papildu jaudu ar domu, ka nākotnē attīstīsies un tad šīs jaudas būs nepieciešamas?

Tā ir bieži izplatīta prakse, ka klienti ir sākotnēji pieprasījuši jaudu ar domu, ka viņi nākotnē attīstīsies, tomēr faktiski ir uzstādījuši efektīvākas tehnoloģiskās iekārtas, kurām tik daudz jaudas nav nepieciešams, un tās patērē mazāk elektroenerģijas, kā arī ne visas elektroierīces tiek darbinātas vienlaicīgi. Ikdienā klientam viss darbojas un netiek vairs izvērtēta faktiskā elektrotīkla noslodze pret sākotnēji pieprasīto jaudu, tāpēc klienti automātiski turpina maksāt par jaudu, kuru neizmanto.

Visu interviju Par to ir vērts padomāt lasiet pirmdienas, 17. augusta, laikrakstā Dienas Bizness (12. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra