Pasaulē vērojamās apjomīgās pārmaiņas enerģētikas tirgū šogad pakāpeniski ietekmēs arī Latvijas lietotājus, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Vienlaikus tās uzliek arī jaunus pienākumus politiķiem ķerties pie tirgus sakārtošanas - tā raksturojot gaidāmo 2015. gadu enerģētikas tirgū, norāda vairāki eksperti, pievēršot uzmanību, ka līdz ar Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināļa nodošanu ekspluatācijā, tirgus ir būtiski mainījies arī reģionālā līmenī.

Gads ir sācies labvēlīgi patērētājiem, jo naftas cenu krituma iespaidā ir sagaidāms arī dabasgāzes cenu kritums, prognozē Prudentia Energy Markets biznesa attīstības vadītāja Anna Rozīte. Viņa pieļauj, ka iespējamais dabasgāzes cenas kritums var veicināt dabasgāzes patēriņa pieaugumu, jo siltumenerģijas ražošanas nozarē dabasgāze var atgūt daļu konkurētspējas, salīdzinot ar biomasu.

Latvijai vienlaikus ir jārēķinās ar apstākli, ka tehniski Baltijas valstu tirgus vairs nav uzskatāms par enerģētikas salu, jo, kopš Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināla atklāšanas, gāzi fiziski iespējams piegādāt no vairākiem piegādātājiem. Kā uzsver A. Rozīte, tas nozīmē, ka Eiropas Komisijai būtu pamats nākt klajā arī ar prasību Latvijai, atbilstoši Eiropas Savienības likumiem, spert jaunus soļus dabasgāzes tirgus atvēršanai. Tam lielā mērā piekrīt arī enerģētikas eksperts, Providus pētnieks Reinis Āboltiņš, kurš norāda, ka viens no galvenajiem Latvijas politiķu uzdevumiem šogad būtu sākt risināt jautājumu par pieejas nodrošināšanu citiem lietotājiem Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas infrastruktūrai, kā arī jālemj par uzņēmuma Latvijas Gāze struktūru.

Visu rakstu Reģiona dabasgāzes tirgu šogad gaida pārmaiņas lasiet ceturtdienas, 8. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra