Latvijas politiskajā vidē nesen izskanējušie apgalvojumi, ka būtu iespējams iegādāties dabasgāzi arī no Lietuvas par «konkurētspējīgu cenu», rada jautājumu – kur un kādos apjomos šāds resurss kaimiņvalstī ir pieejams?

Fakti liecina, ka Klaipēdas termināļa sašķidrinātā dabasgāze pašlaik ir apmēram par trešdaļu dārgāka, nekā Latvijai pieejamā gāze, kompensētā Gazprom dabasgāzes cena Lietuvai nav pieejama Latvijas patērētājiem, savukārt Lietuvas dabasgāzes biržas GET Baltic sekundārā tirgus apjomi ir tik mazi, ka tur triju gadu laikā pārdotais gāzes daudzums līdzinās viena auksta Latvijas ziemas mēneša patēriņam.

Iekšējie Lietuvas kompensācijas darījumi Latvijā ir radījuši mānīgu priekšstatu par «lēto Lietuvas gāzi», radot kārdinājumu, ka tā varētu būt teorētiski pieejama arī Latvijai. Politiski gan kaimiņos, gan pie mums tas tiek pasniegts kā Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināla «sasniegums», kaut gan ir redzams, ka caur terminālu nākošā gāze ir ievērojami dārgāka par cauruļvadu gāzi, un nav loģiski, ka dārgākas gāzes pieejamība varētu nospiest uz leju lētākas gāzes cenu.

Ir zināms, ka 2012. gadā Gazprom un Lietuvas valsts ir iesaistījušās virknē savstarpēju tiesvedību Stokholmas arbitrāžā, Lietuvas tiesās un Eiropas Savienības Tiesā. 2014. gada maijā Gazprom un Lietuvos dujos panāca vienošanos par 20% atlaides piešķiršanu dabasgāzes piegādēm Lietuvas uzņēmumam līdz 2015. gada beigām. Publiski pieejama informācija liecina, ka šī atlaide tika piešķirta kā kompensācija par Lietuvai netaisnīgi piemēroto dabasgāzes piegādes cenu no 2013. gada janvāra, kas, salīdzinot ar cenu Latvijai, bija augstāka. Informācija liecina, ka šis kompensējamais apjoms ir 81 milj. eiro.

Starp citu dārgāk piegādātās gāzes kompensācijas mehānisms Lietuvā ir tik neskaidrs, ka ir izraisījis virkni tiesvedību. Piemēram, cietes ražotājs Amilina tiesājas ar gāzes uzņēmumu Lietuvos duju tiekimas. «Mēs uzskatām, ka Gazprom atlaide pienākas gāzes patērētājiem, nevis uzņēmumam Lietuvos duju tiekimas,» DB teic Amilina ģenerāldirektors Mindaugs Gedvils (Mindaugas Gedvilas), kurš uzskata, ka viņa uzņēmums ir zaudējis apmēram 1,3 miljonus eiro iepriekš dārgākās Gazprom cenas dēļ. Tagad, kad tā Lietuvai tiek kompensēta, starpību vairs nevar atgūt, jo pa šo laiku uzņēmums uzbūvējis pats savu biomasas katlumāju un lētāko kompensēto dabasgāzi vairs nepatērē, tādēļ vēlas, lai Lietuvos duju tiekimas starpību izmaksā naudā.

Visu rakstu Lietuvā nav lētākas gāzes Latvijai lasiet 30. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra