Lai gan Saeima pirmajā lasījumā apstiprinājusi kārtību, kādā notiks uzņēmuma Latvijas gāze (LG) sadalīšana, pats uzņēmums tai nepiekrīt. Divi galvenie iebildumi – valdības noteiktais laiks  Inčukalna gāzes krātuves un pārvades daļas pārdošanai – deviņi mēneši – ir pārāk īss, turklāt valdība nav noteikusi dabasgāzes tirgotājiem par pienākumu piepildīt Inčukalna gāzes krātuvi, ceturtdien raksta laikraksts Diena.

Enerģētikas likums paredz, ka LG sadalīšanai jānotiek līdz 2017. gada 3. aprīlim, nodalot gāzes sadali un tirdzniecību no gāzes uzglabāšanas (respektīvi, Inčukalna gāzes krātuves) un pārvades. Faktiski tas nozīmē, ka LG tiek sadalīta divos uzņēmumos un visiem akcionāriem, izņemot finanšu investorus, jāpārdod savas akcijas krātuves un pārvades daļā.
Jāuzsver, ka līdz šim LG vadība publiski paudusi, ka nav pret dabasgāzes tirgus atvēršanu 2017. gadā, taču tam esot nepieciešams garāks termiņš nekā valdības atvēlētie 15 mēneši uzņēmuma nodalīšanai un deviņi mēneši pārvades daļas pārdošanai.

Gāzes uzņēmumu sadalīšana nav nekas jauns vai unikāls, tā jau notikusi teju lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) valstu. Viena no amatpersonām, kas personīgi piedalījusies vairāku gāzes kompāniju vairākās valstīs sadalīšanā, nošķirot pārvadi no tirdzniecības, ir Eiropas gāzes pārvades uzņēmumu organizācijas ENSOG prezidents Stefans Kampuss. Viņš uzsver, ka gāzes uzņēmumu sadalīšanas mērķis ir radīt atsevišķus tirgus gāzes tirdzniecībai un pārvadei, lai vairotu konkurenci.
ES šāds process notiek jau kopš 2005. gada un «izmaksas pieauga, jo izveidojās vairāk kompāniju un komplicētāka struktūra, tomēr vairākās valstīs arī kritās iepirkuma cenas, jo parādījās konkurence un starpsavienojumi. Ja skatās uz cenu konverģenci, tad ir valstis, kurās redzami ieguvumi gala patērētājam, bet citās valstīs ieguvumi nekompensēja izmaksu pieaugumu. Baltijas gadījumā ir bažas, ka netiks radīts pietiekami daudz konkurences, jo jums ir tikai [sašķidrinātās gāzes] terminālis Lietuvā kā vienīgais alternatīvais avots,» stāsta S. Kampuss.

Eksperts, runājot par savu pieredzi gāzes uzņēmumu sadalīšanā, min, ka tā daļu pārdošanai parasti aiziet aptuveni divi gadi. «Parasti, kad jūs pērkat kompāniju, analizējat arī tās pagātni, kādi ir bijuši tās finanšu rādītāji un, balstoties uz tiem, prognozējat nākotni. Uzņēmuma sadalīšanas gadījumā situācija ir pilnībā atšķirīga, jo nevienam nav skaidrs, kā jaunā nodalītā daļa strādās nākotnē. Jūs nevarat paskatīties tās pagātnes datus, jo tādi ir tikai kopīgajam nesadalītajam uzņēmumam. Jūs pārdodat uzņēmumu, kam nav pagātnes, nav pat pēdējā gada finanšu pārskata. Ja jūs vēlaties pārdot uzņēmuma daļu, jums ir nepieciešams vismaz viens sagatavošanās gads, kura laikā jāapkopo visi dati par pārdodamo uzņēmuma daļu un jāsagatavo jaunā uzņēmuma nākotnes plāns, kam investori var uzticēties. Tad jums jārīko publiskā izsole, kas aizņems vēl vienu gadu. Tā ka es teiktu, ka gāzes kompānijas pārvades daļas pārdošanai nepieciešami divi gadi,» izklāsta S. Kampuss.

Plašāk lasiet rakstā Valsts par LG akciju iegādi vēl domā ceturtdienas, 12.novembra laikrakstā Diena (10.,11.lpp)!

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra