Biedrības Zemnieku saeima (ZSA) šonedēļ rīkoja lauksaimnieku braucienu uz piena ražošanas saimniecībām Vidzemē – Rūjienas, Beverīnas un Kocēnu novados, informē ZSA.

Brauciena mērķis bija piensaimniecības situācijas novērtējums, savstarpējās pieredzes apmaiņa un jaunu zināšanu apguve. Līdz ar lauksaimniekiem labos ražošanas prakses piemērus vērtēja arī pārstāvji no Zemkopības ministrijas un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra.

Kā norāda ZSA priekšsēdētāja vietnieks un piensaimnieks Juris Cīrulis, neskatoties uz Krievijas embargo radītajiem sarežģījumiem, saimniecības ir spējušas ne tikai turpināt savu darbību, bet arī saglabāt pozitīvu nozares redzējumu. Viņš uzsver: «Ceļš uz veiksmīgi strādājošu saimniecību ir pārdomāta tās vadība - labvēlīgas vides nodrošināšana labiem izslaukumiem, investīcijas jaunākajās tehnoloģijās un uzkrātā pieredze.»

Brauciena laikā lauksaimnieki un nozares eksperti apmeklēja trīs saimniecības, kuras strādā ar efektīvām un mūsdienīgām metodēm – z/s Ceriņi Jeru pagastā, Rūjienas novadā, z/s Brieži Kauguru pagastā, Beverīnas novadā un z/s Dzintari Bērzaines pagastā, Kocēnu novadā. Z/s Ceriņi ir sekmīgs sadarbības modelis ar kaimiņu saimniecībām un graudu audzētāju kooperatīvu, z/s Dzintari ir moderna kūts, kurā minimāli tiek izmantots roku darbs, kā arī diversificēti ienākumi, nobarojot buļļus, savukārt z/s Brieži ir pārņemtas ASV izmantotās metodes un pieredze. Pakāpeniski investējot attīstībā, lauku uzņēmējiem ir izdevies izveidot Eiropas līmeņa saimniecības.

Z/s Brieži saimnieks Juris Cīrulis: «Šobrīd Latvijā pārāk daudz piensaimniecības cenšas krīzi pārvarēt pašas saviem spēkiem. Bet svarīgi ir apzināties, ka mēs neesam vieni un tikai savstarpēji sadarbojoties varam gūt panākumus. Uz grūtību fona ir patīkami redzēt, ka arī mums ir apņēmīgi un noturīgi piemēri.»
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra