Publisko iepirkumu jomā esot vajadzīga revīzija, turklāt tajos priekšroka jādod nodokļu maksātājiem – pašmāju ražotājiem, tomēr tas pašreizējos apstākļos esot grūti realizējams, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Ne viena vien uzņēmēju organizācija klusāk vai skaļāk ir iestājusies par to, lai publiskajos iepirkumos priekšrocības būtu tiem, kuri Latvijā maksā visus nodokļus, ja vien attiecīgā prece un pakalpojums tiek radīti pašu mājās. Lai arī masu medijos ir lasāmi pozitīvi stāsti par pašmāju uzņēmumiem, kuriem sekmīgi izdevies uzvarēt publisko iepirkumu konkursos, tomēr tiek lēsts, ka Latvijas tautsaimniecība iegūtu daudz lielāku «vilkmi», ja šādu veiksmes stāstu būtu vairāk. To, ka tas ir iespējams, dažādās neformālās sarunās apstiprina arī paši uzņēmēji, tomēr publiski par šo tēmu izteikties īpaši nevēlas, jo tam varot būt kādas neparedzamas sekas.

Arī Publisko iepirkumu likuma normas, kas stāsies spēkā no šā gada 1. augusta, dod iespēju pasūtītājam atzīt piedāvājumu par nepamatoti lētu un izslēgt pretendentu no tālākās līdzdalības iepirkumā, ja kaut vai viens tā vai apakšuzņēmēja darbinieks saņem mazāk nekā 80% no profesijas vidējās stundas likmes un nodokļu administrācija tam neredz attaisnojumu, tas nespēšot panākt priekšrocības pašmāju nodokļu maksātājiem attiecībā ar ārzemniekiem.

Proti, šī nodokļu norma sevi attaisnojot tikai gadījumā, ja sacenšas Latvijas kompānijas, bet neesot īsti izmantojama, ja ārzemnieks sacenšas ar pašmāju uzņēmējiem, jo ārvalstu kompānijas samaksātie nodokļi, arī vidējā darba algas stundas likme būs tās mītnes zemē, ne Latvijā. DB jau rakstījis, ka mazinās summas, no kurām obligāti jāpiemēro iepirkuma konkurss.

Kas baro, tas saņem

Uzņēmēju vidū šajā sakarā nereti izskan doma, ka preču un pakalpojumu importētāji Latvijā būtu jāuzskata par sava veida nodokļu nemaksātājiem. «Lai kaut ko tādu izdarītu, ir vajadzīga politiskā griba, pasūtītāju (iepirkumu konkursu organizētāju), un arī visu veidu tiesībaizsardzības iestāžu attiecīga izpratne,» savu viedokli neslēpj bijušais LTRK prezidents Andris Lasmanis. Viņš uzsver, ka nodokļu maksātāji – uzņēmēji – ir tie, kas uztur Latvijas valsti – izglītību, veselības aprūpi, infrastruktūru, drošību.

«Neatkarīgi no tā, vai tas patīk kādam vai ne, importētāji Latvijā faktiski maksā tikai PVN, jo darbaspēka nodokļi – iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas – tiek maksāti ražotājvalstī,» norāda A. Lasmanis. Viņaprāt, tādējādi importētāji maksā ievērojami mazākus nodokļus Latvijas valstij nekā vietējie ražotāji.

Visu rakstu Iepirkumos grib zaļo gaismu pašmāju ražotājiem lasiet 14. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra