Iepriekšējais gads ķīmijas un farmācijas nozarē kopumā vērtējams pozitīvi – lielākie uzņēmumi ir krietni palielinājuši apgrozījumu, savukārt mazākie attīstās pamazām, bet stabili, liecina Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas apkopotā informācija.

«Veicot virkni nozares uzņēmumu aptauju, ir iespējams prognozēt, ka 2016. gadā pieaugs ne tikai ražošanas apjomi, tiks iekaroti jauni eksporta tirgi un radīti inovatīvi produkti, bet piesaistīti arī jauni darbinieki,» skaidro asociācijas izpilddirektore Raina Dūrēja.

Kaut arī globālā tirgus situācija 2015. gadā ir bijusi svārstīga, nozares kopējie rādītāji ir bijuši pozitīvi. Uzņēmumi ir spējuši veiksmīgi pielāgoties pārmaiņām, radot jaunus produktus, kā arī paplašinot savu eksportspēju esošajās valstīs vai novirzoties uz jauniem tirgiem. Arī nākamā gada plānos ietilpst ražošanas apjomu palielināšana, papildus darbaspēka piesaiste un inovatīvu produktu radīšana. 

Attiecībā uz jaunu produktu ar augstu pievienoto vērtību rašanos, uzņēmumi ir apņēmības pilni nākamajā gadā nākt klajā ar vairākiem paziņojumiem, īpaši kosmētikas apakšnozares uzņēmumi, kuri 2016. gadā savus ražošanas apjomus plāno palielināt pat līdz 20%. Būvķīmijas un ķīmijas uzņēmumi pieaugumu paredz par 5-10%, bet farmācijas uzņēmumi par 8-10%, kas ir vairāk kā iepriekšējos gados. Daudzi uzņēmumi turpinās attīstīt produktus ar pašreizējiem tempiem, bet citi atzīst, ka plāni ir lieli, taču ne vienmēr tos izdodas realizēt.

Ķīmijas nozarē būtiska iezīme ir kvalificētu darbinieku trūkums. Speciālisti ar ķīmijas un farmācijas zināšanām un pieredzi ir deficīts, tādēļ īpaši labvēlīga ir ziņa, ka jauni darbinieki tiks piesaistīti vairākos nozares uzņēmumos. Raina Dūrēja norāda, ka «prognozes svārstās no 7-10 darbinieku pieaugumu mazākos un līdz pat 50 lielākos uzņēmumos.» Tāpat virkne nozares uzņēmumu plāno investēt darbinieku apmācībā un kvalifikācijas celšanā.

Eksportam ir ļoti būtiska nozīme nozares attīstībā, un daudzi uzņēmumi jau tagad veiksmīgi darbojas ārvalstu tirgos. Mazākie uzņēmumi nākamgad plāno iekarot Eiropu, kā piemērus minot Itāliju, Franciju, Portugāli un Zviedriju. Citus apmierina esošā eksportspēja vai tiek pētīti Dienvidaustrumāzijas un Indonēzijas tirgi. Daļa lielāko uzņēmumu savus plānus atklāt nevēlas, bet atzīst, ka turpinās diversificēt savu biznesa darbību. Starp potenciālajiem eksporta tirgiem tiek nosauktas arī tādas valstis kā Ziemeļkoreja, Komoru salas, Nigērija, Kotdivuāra un Nepāla.

Prognozes veiktas pēc Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas iniciatīvas, aptaujājot 15-20 lielākus un mazākus ķīmijas un farmācijas uzņēmumus Latvijā.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra