Krievijas noteiktais embargo ietekmējis arī konservu kārbu ražotāja SIA Kalmeta darbību, atzīst kompānijas direktors Andris Vītiņš.

Uzņēmuma saknes meklējamas 1972.gadā, taču 1992.gadā tika nodibināta SIA Kalmeta, kas sākumā nodarbojās ar tirdzniecību.

Ar kārbu ražošanu SIA Kalmeta sāka nodarboties 90.gadu beigās pēc tam, kad iegādājās nepieciešamās iekārtas un ēkas konservu kārbu ražošanai.

Patlaban kompānijas klienti ir zivju un gaļas konservu ražotāji, bet pēdējo gadu laikā audzis arī mazāku klientu skaits, kuri audzē mājdzīvniekus un ražo konservus.

Kompānijā strādā aptuveni 50 darbinieki. «Ventspilī pagaidām mums nav bijušas problēmas ar darbinieku atrašanu, esam atraduši arī atslēdzniekus, kuri, protams, bija jāapmāca,» saka A. Vītiņš.

Šā gada astoņos mēnešos kompānija saražojusi 39 miljonus kārbu, savukārt apgrozījums sasniedzis 2,1 miljonu eiro. A. Vītiņš stāsta, ka mēnesī ir jāsaražo aptuveni 4-5 miljoni konservu kārbu.

Kārbu ražošanai tiek izmantotas 12 preses un dažādi palīgmehānismi. Pēdējo projektu uzņēmums ir īstenojis pirms 2 gadiem – izveidojot ātri veramo vāku ražošanu, un projekta kopējās investīcijas sasniedza trīs miljonus eiro.

Viņš gan atzīst, ka kompānijas darbību ietekmējis Krievijas embargo, un sakarā ar embargo klenti meklē dažādas iespējas kā iztirgot savu produkciju Rietumos un arī ASV.

Patlaban Rietumos ir tendence - tiek pieprasītas aizvien mazāka izmēra kārbas, tādēļ esam sākuši šāda veida kārbas, stāsta A. Vītiņš.

«Kārbas varam piegādāt arī uz Krieviju – uz tukšām kārbām embargo neattiecas, taču pagaidām Krievijas tirgum esam piegādājuši tikai vāciņus. Krievijas kārbu ražotājs ir nolobējis savas intereses valdībā, tādēļ ir ievērojami paaugstināta ievedmuita šajā valstī, līdz ar to aizvest mūsu kārbu uz Krieviju ir neiespējami. Peļņa mūsu nozarē ir salīdzinoši zema – ap 5%, tādēļ ievedmuita to dzēš. Patlaban uz Krieviju vedam tikai ātri atveramos vāciņus, jo šajā tirgū nespēj tos saražot pietiekami lielā skaitā un paredzams, ka tuvākajā laikā šāda situācija saglabāsies,» stāsta kompānijas vadītājs.

«Diemžēl uz nākamo pusgadu skatos pesimistiski. Problēmas tirgū ir šobrīd, bet tā ir kā kupena – problēmas aug un būs vēl lielākas. Ražotāji meklē tirgus, taču to nevar izdarīt uzreiz. Arī mums ir izaicinājums ieiet Rietumeiropas tirgos ar saviem ātri veramiem vākiem,» viņš stāsta.

«Nedomaju ka Krievija drīzumā atcels embargo atcels, un ja arī atcels, būs liela nozīme tam, kāds būs rubļa kurss pret eiro. Jau pērn rubļa svārstības ražotājiem nesa zaudējumus,» viņš saka.

«Optimistiskāk skatos uz nākamā gada otro pusi, patlaban tiek meklēti tirgi, un daudzi partneri skatās uz Ķīnu,» saka kompānijas vadītājs.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra