SIA Grandeg izgudrojis inovatīvu degli ar 3D pelnu tīrīšanas principu un speciāli pielāgotu dubulto degšanas gaisa padevi, kas ļauj par kurināmo efektīvi izmantot biomasas granulas ar augstu pelnu saturu (1,5%-10%), informē uzņēmumā.

Abas jaunās tehnoloģijas ļauj efektīvi izmantot granulas, kas ražotas no zemākas kvalitātes bioresursiem un ātri augošas un atjaunojamas biomasas, piemēram, enerģijas kultūras, lauksaimniecības atliekām, pārtikas atkritumiem, kā arī rūpnieciskajiem un sadzīves atkritumiem. Līdz ar to tiks rasta iespēja izmantot bioresursus, kuri līdz šim tika uzskatīti par nepiemērotiem efektīvai kurināšanai augstā pelnu satura dēļ. Tehnoloģijas realizēšanai tiek izmantots Zaļo tehnoloģiju inkubatora atbalsts.

«Esam ieguvuši finansējumu inkubācijas periodam,» stāsta SIA Grandeg vadītājs Andris Lubiņš. Dalība inkubatorā ļāvusi uzsākt jaunā degļa un tehnoloģijas testēšanu un prototipa izstrādi. Ar Zaļo tehnoloģiju inkubatora atbalstu ir izstrādāts virtuāls prototips un veiktas degšanas procesa datorsimulācijas. «Pirmie rezultāti rāda, ka pat kurinot ar īpaši augsta pelnu satura kurināmo, deglis pārsniedz 90% lietderības koeficientu, kā arī nodrošina skābekļa pārpilnības koeficientu 3-5% robežās, kas ir aptuveni divas reizes zemāks rādītājs nekā tirgū pašlaik pieejamiem horizontālā tipa degļiem,» stāsta Grandeg inženieris Viktors Borisovs.

Par pamatu tam, ka biomasa sāk ieņemt aizvien nozīmīgāku lomu enerģijas iegūšanas jomā, ir sabiedrības apzināšanās attiecībā uz fosilā kurināmā resursu ierobežotību un izsīkumu nākotnē. Ņemot vērā, ka Latvija apņēmusies realizēt Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvu par atjaunojamo energoresursu (AER) izmantošanas veicināšanu, kas nosaka, ka no AER saražotās enerģijas īpatsvaram enerģijas bruto gala patēriņā 2020.gadā ir jābūt 40%, valstij būs nepieciešams papildu progress pret pašreiz sasniegtajiem 35,78% AER mērķa.  Līdz ar to, šādu izgudrojumu komercializēšana ir ne vien uzņēmēju, bet arī valsts interesēs. Par galvenajiem mērķa tirgiem SIA Grandeg sauc Eiropu, Ziemeļameriku un Indiju.

«Biomasa ir enerģijas veids, kas pasaules valstīm spēj sniegt enerģijas diversifikāciju, enerģētisko drošību un neatkarību, sniegt ievērojamu pienesumu klimata izmaiņu problēmu risināšanā, kā arī pēc savas būtības ir ilgtspējīgs. Turklāt šīs nozares attīstības rezultātā attīstās lauku reģioni un veidojas jaunas darbavietas, t.sk. bioenerģijas tehnoloģiju jomā, līdz ar to sniedzot ievērojamu pienesumu pasaules valstu ekonomikā,» inovācijas nozīmīgumu skaidro A. Lubiņš.

Projekts tiek realizēts ar Ekonomikas ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Norvēģijas Inovāciju aģentūras un Norvēģijas valsts industriālās attīstības korporācijas (SIVA) nodibinātā SIA Green Industry Innovation Center atbalstu, kas darbojas Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Norvēģijas valsts industriālās attīstības korporācijas paspārnē.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra