Pelēko ekonomiku audzē uzņēmēju neuzticēšanās valdībai un tās īstenotajai uzņēmējdarbības atbalsta politikai. Tā liecina Ventspils Augstskolas (VeA) veiktie pētījumi, salīdzinot uzņēmēju apmierinātību ar valdības īstenoto uzņēmējdarbības atbalsta politiku Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Tiesa gan, pētījums ataino situāciju 2011. gadā, neņemot vērā šogad pieņemtos lēmums, piemēram, par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanu no 22% līdz 21% un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanu.

Uzņēmēji uzsver, ka viņi, politiķi un ierēdņi, dzīvo katrs savā informatīvajā telpā, un trūkst prasmes būt sadarbības partneriem. Finanšu ministrs Andris Vilks DB stāsta, ka ar dažādām organizācijām tiekas gandrīz katru nedēļu un dialogs uzlabojas.

Atbilstoši VeA pētījumam, kurā aptaujāti 500 – 600 uzņēmēji katrā no Baltijas valstīm, vismazāk apmierināti ar valdības atbalstu, nodokļu politiku un biznesa likumdošanu ir Latvijas uzņēmēji. Vairākos rādītājos rezultāti ir līdzīgi kaimiņiem Lietuvā, bet Igaunijas biznesmeņi ar valsts politiku ir visvairāk apmierinātie.

Latvijas uzņēmējiem viens no galvenajiem iebildumiem ir nodokļu politikas nepastāvība un nepieciešamība to diversificēt atkarībā no uzņēmuma lieluma. «Valdības arguments publiskajā telpā ir – nevaram atļauties pazemināt nodokļus, jo tas nozīmē robu budžetā,» Kurzemes Biznesa forumā norādīja ekonomikas zinātņu doktors, Ventspils Augstskolas prorektors Arnis Sauka. Viņaprāt, nodokļa pazemināšana par vienu procentpunktu neko citu kā robu valsts budžetā nedos.

«Ja nodokļu politika ir zāles, tad nevar meningītu ārstēt ar aspirīnu,» viņš norādīja. Vēl lielāka nelaime ir nodokļu politikas nepastāvība, kas būtiski audzējot ēnu ekonomiku.

Plašāk lasiet laikrakstā Dienas Bizness!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra