Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs, finanšu ministrs Rimants Šadžus un valdošās sociāldemokrātu frakcijas pārstāvji piektdien vienojušies, ka atdzesētai un svaigai gaļai būtu jānosaka atvieglota pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme 5% vai 9% apmērā.

Premjera preses sekretāre Evelina Butkute-Lazdauskiene pastāstījusi, ka tuvākajā laikā šis ierosinājums tiks iesniegts valdībai un Seimam. Ja parlaments to atbalstīs, jaunā likme būs spēkā no oktobra.

Pēc viņas teiktā, nosakot 5% likmi, tam būtu vajadzīgi aptuveni 80 miljoni eiro, proti, par šādu summu samazinātos budžeta ieņēmumi.

Butkevičs norādījis, ka atvieglojums iecerēts ne vien tādēļ, lai pazeminātu gaļas cenas, bet arī tādēļ, lai veicinātu lopkopību.

Par iespējamiem PVN likmes atvieglojumiem zivīm vai putnu gaļai nav spriests, sacījusi Butkute-Lazdauskiene.

Sociāldemokrātu frakcijas vadītāja Irēna Šauliene, kura piedalījās apspriedē ar premjeru un finanšu ministru, ziņu aģentūrai BNS izteikusi cerību, ka negūtos ieņēmumus kompensēs lielāks patēriņš.

«Domājam, ka kādu laiku [ieņēmumi] varētu kristies, bet arī pirms krīzes mūsu varas laikā PVN tika samazināts un kādu laiku bija vērojams kritums, tomēr rezultātā tas izlīdzinās un ne tikai izlīdzinās - ir arī pieaugums,» viņa piebildusi.

Šauliene norādījusi ka ierosinājuma pamatā nav sabiedrības neapmierinātība ar pārtikas cenām lielveikalos, kas pēdējā laikā sit augstu vilni un izvērsusies tā dēvētajā puķkāpostu skandālā, kurš vainagojies ar aicinājumiem triju dienu garumā boikotēt lielveikalus.

Pēc deputātes teiktā, šis priekšlikums iereģistrēts krietni vien agrāk un acīmredzot vienkārši sakritis laika ziņā ar pašreizējiem notikumiem.

Kā atzinusi Šauliene, nav garantijas, ka pārstrādātāji un ražotāji līdz ar PVN likmes samazināšanu pazeminās gaļas cenas, bet iepriekšējās tikšanās reizēs uzņēmēji to esot solījuši.

Viņa piebildusi, ka par plašākiem PVM atvieglojumiem īpašas cerības nelolo.

Saskaņā ar Lietuvas likumiem PVN grozījumi var stāties spēkā ne agrāk kā sešus mēnešus pēc pieņemšanas brīža, izņemot gadījumus, kad tie tiek pieņemti reizē ar budžeta grozījumiem.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra