Letēs atkal audzēs kažokzvērus

Ražošana
2015. gada 16. aprīlis 11:30

Divi tūkstoši ūdeļu un 600 lapsas, iespējams, jau gada beigās iejutīsies jaunajā mājvietā, vēsta reģionālais laikraksts Dzirkstele.

Beļavas pagasta Letēs bijušajā zvērkopības saimniecībā, tās sakārtošanai piesaistot ārzemju investīcijas, jau šā gada beigās no Somijas un Dānijas varētu tikt atvesti 2 tūkstoši ūdeļu un 600 lapsu. Šobrīd firmas Letes FURS zvērkopības speciālisti no Somijas veic apsekojumu, lai aprēķinātu, cik lielas investīcijas piesaistāmas darbības atjaunošanai.

«Es pati, kā arī tehniskais direktors Jānis Zariņš jau daudzus gadus esam saistīti ar kažokzvēru audzēšanas biznesu. Esam tie cilvēki, kuri strādā tieši ar dzīvniekiem. Finansiālos jautājumus kārto citi,» saka menedžere Jolanta Brikovska. Viņa stāsta, ka šobrīd vēl neesot skaidrs, vai Letēs būs Somijas audzētavas filiāle, jo starp esošo un bijušo firmu saimniekiem notiekot sarunas. Iespējams, tikšot piesaistītas arī vietējo uzņēmēju investīcijas. Neesot notikusi arī īpašnieku maiņa. «Cik noprotams, zvērsaimniecības līdzīpašniekam Uldim Meļķisim ir cilvēks, kurš būtu gatavs visu šo firmu pārņemt. Šobrīd mēs nezinām, vai tie būs Somijas vai arī Latvijas investori,» saka menedžere. Viņa uzskata, ka Letēs ir ļoti piemēroti apstākļi šim biznesam.

J.Brikovska stāsta, ka audzētavai ar laiku tikšot piesaistīts arī vietējais darba spēks, bet sākotnēji ar visu tikšot galā divatā. Vietējie zvērkopības saimniecības ciemata iedzīvotāji uz saimniecības atdzimšanu raugās divējādi: ar cerībām un ar šaubām. Tas ir saprotami, jo savulaik saimniecības vadība bieži mainījās, bet 2010.gada novembrī lapsas izkāva un uzņēmums apturēja savu darbību uz nenoteiktu laiku.

«Diemžēl nevaram izmantot vecos lapsu būrus, jo tie neatbilst noteiktajiem izmēriem. Jaunu būru iegādei vien investīcijās ir vajadzīgi aptuveni 600 tūkstoši eiro. Ūdelēm paredzētos būrus gribam veidot pēc Somijas parauga. Tie būs divos stāvos ar ērtībām, lai katram zvēram būtu savs plauktiņš un sava miga. Gribam paņemt labāko, ko esam redzējuši pasaules līmeņa kažokzvēru audzētavās, lai šī būtu A klases ferma. Tas nozīmē, ka ganāmpulks ir absolūti vesels. Zvēriem katru gadu tiek veiktas asins analīzes. Tās tiks sūtītas uz laboratoriju Somijā vai Vācijā. Vesels ganāmpulks un zvēru labsajūta prasa milzu investīcijas. Gribam, lai šī būtu pirmā A klases ferma Latvijā, jo nav jēgas strādāt ar slimiem zvēriem,» uzskata Jolanta Brikovska un Jānis Zariņš.

Ūdeles un lapsas no Somijas vai Dānijas plānots ievest decembrī vai nākamā gada janvārī, lai līdz martam, kad sākas zvēru pārošana, tie pierastu pie jaunajiem apstākļiem. Vaislas ganāmpulka izveidei būs nepieciešami sākotnēji aptuveni 270 tūkstoši investīciju. Ādas tiks pārdodas starptautiskajās izsolēs, kas tiek rīkotas Somijā Helsinkos.

Plašāk - laikrakstā Dzirkstele.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra