Metālapstrādes un mašīnbūves nozares uzņēmumu darbību pērn ietekmējušas tirgus pieprasījuma izmaiņas, konkurence un arī ģeopolitika


Tā situāciju 2014. gadā vērtē nozares uzņēmēji. To rāda arī DB veidotais nozares lielāko uzņēmumu saraksts pēc pašu uzņēmēju un SIA Lursoft 
datubāzē iesniegtajiem gada pārskatu datiem. Nedaudz pārsteidz, ka nozares TOP 100 uzņēmumu kopējais neto apgrozījums 2014. gadā tomēr ir mazāks, nekā tas bijis 2013. gadā. Te gan jāņem vērā, ka vairākiem nozares lielākajiem un arī vidējiem uzņēmumiem pērnais gads ir bijis sliktākais pēdējos gados. Tas saistīts ne tikai ar notiekošo konkrētā produkcijas segmenta tirgū, bet arī ar citiem procesiem. 


To, ka metālapstrādes un mašīnbūves nozare bez Liepājas metalurga ir pilnīgi kaut kas cits, nekā ar to, apliecina arī 2014. gads. Tieši tāpēc pērn ir iespaidīgais kritums metālu ražošanā, kas komplektā ar problēmām citos nozares sektoros neļauj nozarei uzrādīt spožus rezultātus.

Nozares lielāko uzņēmumu virsotnē pirmo reizi nokļuvis Severstal Distribution, kurš līdzās metāla izstrādājumu ražošanai nodarbojas arī ar metāla tirdzniecību (ražotāju topā netiek ieskaitīta metāla tirdzniecības sadaļa). Lai arī ar Severstal Distribution valdes priekšsēdētāju Andreju Aleksejevu sazināties DB neizdevās, tomēr no iepriekš publiski pieejamās informācijas zināms, ka ražošanas apjoms pērn sasniedza 133 tūkst. t, kas ir aptuveni par 8% vairāk nekā 2013. gadā, kad tas saražoja ap 123 tūkst. t. Ražošanas apjomu pieaugums ir bijis saistīts ar metāla cauruļu un citu izstrādājumu piegāžu kāpumu uz Ziemeļeiropas un Centrāleiropas valstīm, kā arī jaunās ražošanas līnijas iedarbināšanu. Tieši jaunā 3,5 milj. ASV dolāru vērtā līnija uzņēmumam ļāvusi piesaistīt jaunus klientus un palielināt savu izstrādājumu eksportu uz Somiju, Vāciju, Poliju, Čehiju, Slovākiju. 


Plašāk lasiet rakstā Pārmaiņu vēji maina 
nozari, strauji aug mazie 
ceturtdienas, 27. augusta, laikrakstā Dienas Bizness (11.-12.lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra