Viens no Latvijā ar dzeramajiem pazemes ūdeņiem bagātākajiem novadiem ir Siguldas novads, visā tā teritorijā ir biezi, saldūdeņus saturoši devona nogulumu ūdens horizonti. Siguldā atrodas trīs dabīgo minerālūdeņu ieguves vietas, kuru saimnieks ir SIA Siguldas minerālūdens, pirmdien raksta laikraksts Diena.

2011. gadā Latvijas Sertifikācijas centrs uzņēmumam izsniedzis pirmo atļauju gāzētā dabīgā minerālūdens iegūšanai dziļākajā pazemes ūdens atradnē Sigulda, bet 2012. gadā arī atradnē Turaida. «Dabīgā minerālūdens ieguve un ražošana ir sarežģīts un dārgs process,» atzīst SIA Siguldas minerālūdens Ražošanas un kvalitātes daļas vadītāja Agita Ādamsone. Siguldas minerālūdens produkcijas klāstā esošie minerālūdeņi Sigulda un Turaida iekļauti Latvijā atzīto dabīgo minerālūdeņu sarakstā.

Lai saņemtu atļauju iegūt un ražot dabīgo minerālūdeni, vispirms jāveic konkrētās vietas ģeoloģiskā izpēte. Uzņēmumam Siguldas minerālūdens pieder trīs urbumi – 200 metru, 272 metrus un 462 metrus dziļi. Minerālūdens Sigulda nāk no dziļākā  urbuma, un ūdens mineralizācija ir 3,1–3,6 grami uz litru (g/l). Tas ir nātrija-magnija-kalcija-hlorīda-sulfātu vidēji mineralizēto minerālūdeņu grupas produkts. Turaidai ir teju desmitkārt mazāka mineralizācija – 0,32–0,43 g/l. «Sigulda ir vieta, kur pazemē sāļūdeņi satiekas ar saldūdeņiem, tāpēc minerālūdenim Sigulda ir tikai šai vietai raksturīga garša,» ūdens īpašības raksturo A. Ādamsone.

Normatīvie dokumenti nosaka, ka dabīgā minerālūdens ražošanai jābūt sertificētai; lai sāktu ražošanas procesu, jāveic ne mazāk kā četru sezonu laikā iegūtu ūdens analīžu rezultātu apkopojums. Svarīgākie parametri ir nemainīgs ūdens sastāvs un temperatūra (pieļaujamās robežās) jebkurā gadalaikā. Tāpat jāveic regulāra ūdens mikrobioloģiskā sastāva pārbaude. Vēl pirms minerālūdens ražošanas sākšanas uzņēmumam Valsts vides dienestā jāiegūst ūdens resursu lietošanas atļauja, kurā noteikts maksimālais urbumā iegūtā ūdens daudzums dienā. Savukārt Pārtikas un veterinārais dienests izsniedz speciālu minerālūdens izplatīšanas atļauju, ko nosaka Eiropas Savienības regulas. Atbilstības sertifikāciju, uz kuru pamatojoties izsniedz šo atļauju, kā arī uzņēmumā saražotās produkcijas kontroli veic Latvijas Sertifikācijas centrs.

Plašāk lasiet rakstā Minerālūdens ieguve ir dārgs un sarežģīts process pirmdienas, 18.maija laikrakstā Diena (9.lpp)!

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra