No dzīlēm uz jumtiem

Ražošana
2015. gada 31. marts 08:15

Plaša profila minerālo materiālu ražotājs Saulkalne S, stingrāk uzliekot roku uz nozares pulsa, būvē smilšu apstrādes rūpnīcu, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Uzņēmuma prezidentam Jurim Seilim Saulkalne S ir vienīgā darbavieta. Darbdienas strēlē starp Daugavas krastu un Daugavpils šoseju viņš pavada jau vairāk nekā 30 gadu, jo kā mehāniķis nokļuvis šeit pēc studijām. Krītot padomju režīmam, būvmateriālu ražošanas valsts uzņēmums Saulkalne pamira. Vecā kaļķu rūpnīca bijusi mākslīgi iedzīta lielos parādos, stāsta J. Seilis.

Pārslēdza ātrumu

«Pamazām sākām reanimēt un investēt. Tā lēnītēm izķepurojāmies,» atceras uzņēmuma vadītājs. Kaļķu ražošana tolaik bija pamatprodukts, ko nodrošināja viens karjers – Kranciems un rūpnīca Saulkalnē, kur ražoja lauksaimniecības un būvniecības kaļķus, bet blakusprodukts bija dolomīta šķembas.

Par ātruma pārslēgšanas brīdi var uzskatīt 1996. gadu, kad strauji pieauga uzņēmuma produktu grozs. Bija investēts dolomīta miltu ražošanā un sākta dažādu minerālo aizpildītāju asfaltbetona un betona maisījumiem, kā arī pildvielu sausajiem būvniecības maisījumiem ražošana. Pirms 15 gadiem, atverot smilšu apstrādes iecirkni, atkal palielināts produktu spektrs. Nākošais attīstības vilnis bija 2005. gadā, kad uzņēmums izvērsās Latgales reģionā, sākot apgūt dolomīta karjeru un atverot modernu šķembu rūpnīcu, apkalpojot ceļubūvi, betona un asfaltbetona ražotājus. Togad darbu sāka arī šķembu rūpnīca Kranciemā. «Tolaik tā bija modernākā Latvijā un ir joprojām,» uzskata J. Seilis. Pašlaik Saulkalne S apsaimnieko divus dolomīta, kā arī trīs grants un smilšu karjerus. Izejvielas tiek pārstrādātas ražotnē Saulkalnē, netālajā Kranciemā Ikšķiles novadā, Mālpils novada Grīnvaldos, kā arī Latgalē – Rītupēs un Cirmā. Dolomīta Latvijā netrūkst – tas sastopams ne tikai šaurā strēmelē no Kalnciema līdz Alūksnei, bet jo bagātīgi - Latgalē.

Saulkalne S dolomīta segmentā aizņem 15 līdz 20%. «Nevaru teikt, ka diktējam tirgu. Tiesa, esam spēcīgākie Latgales reģionā,» atzīst J. Seilis.

Visu rakstu No dzīlēm uz jumtiem lasiet 31. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra