SIA Daugavpils skrošu rūpnīca apsaimniekotajā ražotnē ir divas daļas – ražojošā un tūristiem pieejamā, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Daugavpils skrošu rūpnīca ir vecākā Ziemeļeiropas munīcijas rūpnīca un vienīgā, kas atvērta arī tūristiem. Turklāt tur atrodas arī Eiropā vecākais, joprojām izmantojamais skrošu liešanas tornis. Blakus vēsturiskajai daļai ir ražošanas cehs, kurā tiek ražota sporta un medību munīcija vietējam un ārvalstu tirgum. Kompleksā ir arī apmeklētājiem pieejama šautuve, kurā var izmēģināt rūpnīcā tapušo, sporta ieročiem domāto munīciju, kā arī neliela rūpnīcas muzeja telpa, kurā redzama tās vēsture – no uzņēmuma, kas nodarbināja 200 cilvēku un ražoja gan munīciju, gan metāla žogus, līdz piecu cilvēku kolektīvam, kas pēc vairāku īpašnieku maiņas noturējies šaurā nišā – ložu, renkuļu un skrošu izgatavošanā.

Sadalīs ietekmi

Rūpnīcas nosacīti jaunā daļa, kas ražo patronas gludstobru ieročiem, turpinās attīstīties kā komercsabiedrība, DB stāsta uzņēmuma īpašnieks Aigars Staks. Savukārt vēsturisko korpusu, kurā joprojām atrodas vecās svina apstrādes iekārtas, un skrošu liešanas torni apsaimniekos sabiedriska organizācija – biedrība. «Tūrisms jau faktiski ir kultūras pasākums,» lēš A. Staks, kurš uzņēmumu pārņēmis 2012. gadā finansiāli grūtos apstākļos, taču visus pēdējos gadus ražošana nesusi peļņu, kas ieguldīta rūpnīcā. Ar struktūrfondu atbalstu vairāk nekā 100 tūkstoši eiro pērn ieguldīti energoefektivitātē, siltinot ēku, mainot jumtu un uzstādot rekuperācijas iekārtas. Puse no saražotā paliek Latvijā, puse tiek pārdota ārpus valsts robežām – Lietuvā un Vācijā. Tiek testēti jauni tirgi, iecerēts paplašināt produktu klāstu ar dažiem jauniem produktiem, atklāj īpašnieks, detaļas neizpauzdams. Ja ložu ražošana ir automatizēta, tad skrotis joprojām tiek lietas no svina, tāpat kā to darīja rūpnīcas pirmsākumos – 1886. gadā.

Visu rakstu Apvieno ražošanu un tūrismu lasiet 7. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra