Pret pelējumu ar māla spēku

Ražošana
2015. gada 20. jūlijs 10:11

Lai padarītu apmetumu antibakteriālu, smago metālu vai sudraba vietā Latvijas Universitātes ķīmiķi piedāvā izmantot mālus un videi draudzīgas virsmaktīvās vielas, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

SIA Baltic Clay Minerals līdzīpašniece Solvita Kostjukova stāsta, ka Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes pētniekam Jurim Kostjukovam un Fizikālās ķīmijas katedras vadītājam Andrim Actiņam pirms vairākiem gadiem radusies ideja par jauna tipa antibakteriālo piedevu pret mikrobiem, sēnītēm un baktērijām un šobrīd viņi strādā pie piedevas būvniecības apdares materiāliem. Pirmais produkts būs piedeva apmetumam Alīna, bet to varētu izmantot arī plašāk, piemēram, vannas istabas šuvju materiālā. «Šis nav domāts kā plaša patēriņa materiāls, galvenais pielietojuma veids varētu būt restaurācijā. Regulāri tiek atjaunotas vēsturiskās ēkas un tām šis materiāls varētu būt vispiemērotākais,» spriež J. Kostjukovs.

Māju fasādes pēc kāda laika nomelnē un pelē, tas ir raksturīgi mūsu klimatam, jo ir augsts mitruma līmenis un maz saules. Tāpat teju katrs ir saskāries ar pelējumu vannas istabā uz flīžu šuvēm. Lai ar to cīnītos, tirgū ir dažādas antibakteriālas piedevas apmetumam. Visbiežāk tiek izmantotas tādas, kas satur smagos metālus, kas ir kaitīgas videi un cilvēkiem, vai arī piedevas uz sudraba bāzes, kas ir dārgākas par tām, kas satur smagos metālus. «Mūsu antibakteriālā piedeva ar mālu ir vismaz desmit reižu lētāka nekā sudraba piedeva,» vērtē J. Kostjukovs. Stāstot par šo produktu, S. Kostjukova atklāj, ka antibakteriālās piedevas minerālkapsula ir no māla, kas papildināts ar vairākām virsmaktīvām vielām, turklāt vienā virzienā māla kapsula ir nanoizmērā, bet citā – mikroizmērā, kas dod tiesības to saukt par nanomateriālu.

«Virsmaktīvās vielas iekapsulētas mazās māla kapsuliņās, kas nodrošina, ka gadu gaitā šīs vielas lēnām un vienmērīgi izdalās. Antibakteriālais efekts ir ilgstošs un vienmērīgs,» saka A. Actiņš.

Visu rakstu Pret pelējumu ar māla spēku lasiet 20. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra