Ražotāju cenas nedaudz pakāpušās

Ražošana
2015. gada 22. janvāris 13:07

2014. gadā salīdzinājumā ar 2013. gadu vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 0,2%, bet eksportētajai produkcijai – par 0,6%. Vislielākais cenu kāpums bija ūdens ieguvē, attīrīšanā un apgādē, notekūdeņu savākšanā un attīrīšanā, koksnes un koka izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā. Lielākais cenu samazinājums bija datoru, elektrisko un optisko iekārtu ražošanā, ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā, kā arī elektrisko iekārtu ražošanā.

2014. gada decembrī salīdzinājumā ar novembri ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,4%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas saruka par 0,2%, bet eksportētajai produkcijai – par 0,5%, t. sk. eksportam uz eiro zonas valstīm palielinājās par 0,4%, bet eksportam uz ārpus eiro zonas valstīm samazinājās par 1,1%. Ražotāju cenu pārmaiņas mēneša laikā visvairāk ietekmēja cenu samazinājums citu transportlīdzekļu ražošanā un atkritumu savākšanā, apstrādē un izvietošanā, materiālu pārstrādē.

Decembrī, salīdzinot ar pagājušā gada decembri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā pieauga par 0,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai ražotāju cenas palielinājās par 0,5%, bet eksportētajai produkcijai – par 0,1%. Ietekmīgākais cenu kāpums bija elektroenerģijā, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā (par 0,6 procentpunktiem), bet lielākā pazeminošā ietekme bija cenu samazinājumam pārtikas produktu ražošanā (par 0,5 procentpunktiem).

2014. gadā informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedza vairāk nekā 660 uzņēmumi, kuri indeksa aprēķiniem katru mēnesi CSP paziņoja ap 3,1 tūkstoti cenu – no tām 1,6 tūkstoši par vietējā tirgū un 1,5 tūkstoši par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra