Ražotāju cenas turpina kāpt

Ražošana
2011. gada 23. maijs 13:31

Līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, arī aprīlī ražotāju cenas saglabājušās iepriekšējos izaugsmes tempus, tādējādi Latvijā saražotās preces turpina kļūt aizvien dārgākas. Saisībā ar augstajām izejvielu cenām un salīdzinoši labo tirgus konjunktūru šī tendence saglabāsies arī nākamajos mēnešos.

Aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošu mēnesi, ražotāju cenas Latvijā ir palielinājušās par 8,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vietējā tirgū realizētās produkcijas cenas pieauga par 9,1%, bet eksportētajai produkcijai – par 7,8%. Lielākā paaugstinošā ietekme bija cenu pārmaiņām elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā (par 8,6%), pārtikas produktu ražošanā (par 11,3%), metālu ražošanā (par 28,7%), koksnes un koka izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā (par 8,4%).

Salīdzinājumā ar martu kopējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 2,3%. Ražotāju cenas pieauga vietējā tirgū realizētajai produkcijai (par 4,2%), bet samazinājās eksportētajai produkcijai (par 0,3%).

Ietekmīgākie cenu pieaugumi bija vērojami elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā (par 8,2%), koksnes un koka izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā (par 1,4%), metālu ražošanā (par 2,5%), pārtikas produktu ražošanā (par 1,0%). Savukārt pazeminoša ietekme bija cenu pārmaiņām atkritumu savākšanā, apstrādē un izvietošanā, materiālu pārstrādē (par 2,5%), dzērienu ražošanā (par 1,1%), ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā (par 1,5%).

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra