2015. gads dažādu jomu ražotājiem būs atšķirīgs, jo noieta tirgus kokrūpniekiem sola pozitīvas vēsmas, pārtikas pārstrādātājiem izaicinājumu netrūks, savukārt metālapstrādātājiem – jāatgūst zaudētais, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Tādu ainu iezīmēja lielāko apstrādes rūpniecības nozaru uzņēmēji. Visām trim nozarēm būtiska ir ne tikai situācija noieta tirgos, bet arī ražošanai nepieciešamo stratēģisko izejvielu (apaļkoksne – kokrūpniekiem, metāls – metālapstrādātājiem, zivis, gaļa, piens, dārzeņi – pārtikas pārstrādātājiem) pieejamība un cenas, kā arī energoresursu izmaksas. Savukārt vairāki DB aptaujātie ekonomisti uzskata, ka viss ir pašu ražotāju rokās un ka valsts var tikai palīdzēt viņiem izmantot savas iespējas, taču valdība nebūs tā, kura biznesa vietā mēģinās iegūt jaunus tirgus vai palielinās pašmāju ražotāju konkurētspēju, kaut arī ekonomika ir valsts politikas spogulis.

«Nozare uz 2015. gadu raugās optimistiski,» situāciju koksnes izstrādājumu pasaules noieta tirgos redz Latvijas Kokmateriālu ražotāju un tirgotāju asociācijas prezidents un viena no Latvijas lielākajiem skujkoku zāģētās produkcijas ražotājiem – SIA Kurekss valdes priekšsēdētājs Jānis Apsītis.

Nozarei kopumā 2015. gads būs veiksmīgāks, nekā 2014. gads, kaut arī tik liela optimisma, kāds ir kokrūpniekiem, neesot, norāda metālapstrādes SIA Valpro valdes priekšsēdētājs Aivars Flemings. Šādu prognožu pamatā ir gan plānotā ražošanas atsākšana Liepājas metalurgā, gan iepriekšējos gados uzsāktā uzņēmumu modernizācija, izmantojot ES struktūrfondu atbalstu. «Investīcijas ir un vēl tiks ieguldītas un to efekts būs jūtams,» pārliecību pauda A. Flemings.

Nekādas labas prognozes par noieta tirgu Krievijā pārtikas ražotāji izteikt nevar, jo Krievijas embargo komplektā ar šīs valsts valūtas – rubļa – vājumu faktiski ver ciet šo tirgu. «Nav pamata uzskatīt, ka pārtikas ražotājiem 2015. gads būs mazāk nervozs nekā 2014. gada rudens,» sacīja Latvijas Zivrūpnieku savienības priekšsēdētājs Didzis Šmits.

Visu rakstu Rūpniecības vaļi nākotni redz atšķirīgā gaismā lasiet otrdienas, 6. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (8. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra