Apstrādes rūpniecību pērn uz augšu vilka elektronisko iekārtu ražošana un kokrūpniecība, savukārt mīnusi bija ķīmijas un metālapstrādes jomās, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

To rāda Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas apskats pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem. Kopumā pērn apstrādes rūpniecība realizēja produkciju par 5,92 miljardiem eiro, kas ir par 4% mazāk, nekā tika iespēts 2013. gadā (6,14 miljardi eiro). Kopumā lielāko apstrādes rūpniecības nozaru trio – kokapstrāde, pārtikas pārstrāde un metālapstrāde – rāda atšķirīgu situāciju. Pirmā rāda pieaugumu par 10%, otrā ir strādājusi tādā paša apmērā kā 2013. gadā, bet metālapstrāde un mašīnbūvē – kritums par 16%. Visstraujāko pieaugumu – 22% apmērā – salīdzinājumā ar aizpērno gadu rāda datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā, savukārt kritumu negaidīti rāda ķīmijas ražošana – par 43% (tik milzīgam kritumam aptaujātie netic). Šāda aina tiek saistīta ne tik daudz ar Latvijas valsts lēmumiem, kā ar ģeopolitisko situāciju un notiekošo ārvalstu tirgos.

Pērnais gads iezīmējas ar Latvijas lielākā ražošanas un vienlaikus arī metālapstrādes uzņēmuma – a/s Liepājas metalurgs – maksātnespēju, dīkstāvi un jauna īpašnieka meklējumiem, kas sekmīgi noslēdzās jau šogad ar simbolisku ražošanas atjaunošanu. Vēl viens Latvijas rūpniekus ietekmējošs faktors bija pērnruden piedzīvotais Krievijas rubļa vērtības kritums, kas faktiski apturēja ne viena vien ražotāja izstrādājumu eksportu uz šo valsti, tā ietekmi izjutuši arī citu valstu eksportētāji. Savukārt Krievijas embargo pārsteidza virkni pārtikas produkcijas ražotāju.

Plašāk lasiet rakstā Rūpniecību pērn vilka kokrūpnieki, elektronika pirmdienas, 16. marta, laikrakstā Dienas Bizness (5. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra