Septembrī samazinās tarifi rūpnieciskajiem klientiem par 2,0%-2,9% atkarībā no patēriņa veida un apjoma. Kopējais samazinājums kopš pērnā novembra sasniedz 24,4%-35,1%.

Tarifu samazinājums ir saistīts ar naftas un tās produktu cenu samazinājumu, jo dabasgāzes iepirkuma cena ir piesaistīta naftas produktu cenā.

Dabasgāzes iepirkuma cena no Krievijas un dabasgāzes tarifi vasarā Latvijā galvenokārt ir atkarīgi no naftas produktu (mazuta un dīzeļdegvielas) cenām pasaules biržās.

Apkures sezonā, kad dabasgāze Latvijas patērētājiem tiek piegādāta no Inčukalna pazemes gāzes krātuves, dabasgāzes tarifi ir atkarīgi arī no tā, vai tiek izmantoti arī iepriekš iegādāti krājumi, piemēram, atlikums no iepriekšējās apkures sezonas vai vasarā iegādāta dabasgāze. AS Latvijas Gāze pakalpojumu tarifi (dabasgāzes pārvade, uzglabāšana, sadale un tirdzniecība) nav mainījušies kopš 2008. gada oktobra, un šajā laikā mainījusies ir vien tirdzniecības cena, kas atbilst dabasgāzes iepirkuma izmaksām.

Dabasgāzes iepirkuma cena tiek rēķināta atbilstoši iepriekšējo 9 mēnešu mazuta un dīzeļdegvielas kotācijai, tādēļ tarifu izmaiņas iespējamas vien ar laika nobīdi no naftas produktu tirgus aktuālajām tendencēm. Tas nodrošina cenu stabilitāti un prognozējamību.

Ja strauji samazinās naftas un attiecīgi produktu cenas, tad dabasgāzes cena samazinās ar laika nobīdi. Tomēr, ja naftas produktu cenas pieaug, tad 9 mēnešu kotācija arī nodrošina lēnāku tarifu pieaugumu. Dabasgāzes cenu piesaiste pie naftas produktu cenām un 9 mēnešu aprēķina periods tiek izmantots daudzviet Eiropā ilgtermiņa līgumos.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra