Lai gan daļai mēbeļu ražotāju neto apgrozījums šogad ir nedaudz mazāks kā pērn, tomēr asociācijas Latvijas mēbeles kopējais apgrozījums pieaudzis par 4%.

To liecina asociācijas apkopotie dati. «Kopumā asociācijas uzņēmumi šogad ir palikuši pērnā gada līmenī un par strauju izaugsmi var runāt vien atsevišķi mēbeļu ražotāji, kas arī ļauj uzrādīt kopējo pieaugumu,» secina asociācijas Latvijas mēbeles izpilddirektors Andris Plezers.

Lai arī kopumā uzņēmumi ir spējuši radīt nelielu plusiņu - 0,89 milj. Ls jeb 4% apmērā salīdzinājumā ar analogu laiku pērn, tomēr daudziem uzņēmumiem apgrozījums šogad ir mazliet mazāks nekā 2011. gada pirmajā ceturksnī. « Ir uzņēmumi, kuri savu neto apgrozījumu šogad ir spējuši kāpināt vairāk par 10%. Vislielāko pieaugumu rāda SIA Mefa - par 49,8%, SIA Arta telpa - par 16,3%, SIA Erke - 15,8%, a/s Elīza- K - par 13,8%, SIA Marks M - par 11,9% un SIA Bolderāja serviss - par 9,6%,» asociācijas lielākos šā brīža vilcējspēkus nosauc A. Plezers.

«Pirmo reizi pēdējo gadu laikā vērojama unikāla situācija, kad kritumu vai pieaugumu piedzīvo nevis konkrēta mēbeļu sortimenta, piemēram, plātņu, korpusu vai masīvkoka mēbeļu ražotāji, bet gan tas saistīts tieši ar noieta tirgus ģeogrāfiju,» pārsteidzošo tendenci atklāj A. Plezers. Viņš zina teikt, ka šogad nelielus kritumus rāda tie uzņēmumi, kuri vairāk strādā ar mēbeļu pasūtītājiem Vācijā, Dānijā, Somijā, kamēr citās valstīs strādājošie par kritumu nesūdzas. «Nelielu pieaugumu rāda arī tie, kuri ražo mēbeļu detaļas,» skaidro A. Plezers. Paši mēbeļu ražotāji šo situāciju skaidro ar to, ka Eiropas mēbeļu tirgos ir iestājusies stagnācija. Eiropas pircēji ir ļoti piesardzīgi un īsteno nogaidīšanas politiku, kas ir rezultāts ļoti daudzām neskaidrībām tieši politiskajā plāksnē.

«Šogad tiek novērota jau agrāk progozētā Rietumeiropas noieta tirgu «nosēšanās», tādēļ arī ne vienam vien mēbeļu ražotājam ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un citviet Eiropā sarūk ienākumi,» tā uz jautājumu par ienākumu kritumu rādošo tendenci daudziem mēbeļu ražotājiem atbild SIA Bolderāja serviss valdes priekšsēdētājs Arvis Purs. Viņš atzīst, ka pieaugumu var panākt, tikai apgūstot jaunus noieta tirgus, un šobrīd daudzi mēbeļu ražotāji arī cītīgi šajā virzienā darbojoties. «Baidos, ka pašreizējā situācija vēl var pasliktināties, kā rezultātā gada nogalē varētu parādīties vēl sliktāki skaitļi,» iespējamo attīstības scenāriju iezīmē A. Purs.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra