Ja ikdienā neiztiekam ar gurķi acu krēma vietā vai citronu tauku noņemšanai no virtuves sienas, domājot par savu un vides veselību nākotnē, nepieciešamais kosmētikas vai sadzīves ķīmijas produkts jāizvēlas atbildīgi. Turklāt atbildīga izvēle pieprasa arī atbildīgu rīcību produkta lietošanā un utilizēšanā – tātad visas produkta dzīves garumā, trešdien raksta laikraksts Diena.

Tāpēc produkta etiķete jālasa, ne vien lai pārliecinātos par sastāvu, bet arī lai zinātu, ko iesākt ar tā iepakojumu. Jāmācās atpazīt ekomarķējumi un grafiskie simboli. Tie ir labākie padomdevēji, kā būt pārliecinātam par savu izvēli, vienlaikus izvairoties no viltus zaļajiem produktiem.

Veikalu plauktu pārpilnībā iepakojums kļūst arī par reklāmu, kur ražotāji var sacensties iepakojuma dizainā par pircēja uzmanību, lai tieši šis produkts nonāktu iepirkumu grozā. Tāpēc iepakojums ir viens no lielākajiem ražotāju izaicinājumiem tieši ilgtspējas nodrošināšanā, radot tādu iepakojumu, kas var pildīt savas funkcijas, vienlaikus samazinot kaitējumu videi un cilvēkam. Izvēloties iepakojuma materiālus un dizainu, ražotājam šodien ir iespēja izvēlēties otrreiz pārstrādājamus un atkārtoti lietojamus risinājumus.

Par zaļu iepakojumu pasaules zīmoli kosmētikā un sadzīves ķīmijā runā jau ilgi, sacenšoties arī radošos risinājumos. Veikalu plauktos var atrast Aveda acu zīmuli, tā kartona iepakojums veidots no pārstrādātām avīzēm; zīmols Shiseido par pamatu iepakojumā izmanto aizvien vairāk cukurniedru jeb augu valsts izcelsmes plastmasu, bet L’Oreal aizvien palielina iepakojumā izmantotā otrreiz pārstrādātā stikla daudzumu. Citi izvēlas pavisam plānas etiķetes, samazinot izejmateriālu daudzumu, bet tie, kas tomēr izmanto papīru iepakojumā, izvēlas FSC sertificētu papīru.

«Izvēloties iepakojumu, mums ir būtiski, lai pastāv tehnoloģiska iespēja to pārstrādāt un izmantot atkārtoti plastmasas ražošanā vai arī pārstrādāt cita veida plastmasā, lai, piemēram, Madaras šampūna pudele pārtaptu par kleitu, kas ražota no poliestera materiāla. Savukārt videi draudzīga papīra kastītes izmantojam tikai tiem produktiem, kam nepieciešams norādīt vairāk informācijas un uz flakona nepietiek vietas,» stāsta uzņēmuma MADARA Cosmetics dibinātāja un produktu autore Lotte Tisenkopfa-Iltnere un norāda, ka zīmola kosmētikai ir ECOCERT marķējums, kas apliecina, ka ne tikai produkta sastāvs ir no dabīgām izejvielām, bet arī viss produkts kopumā, arī iepakojums, ir videi draudzīgs. Uzņēmums ir viens no retajiem Latvijā, kas pieņem atpakaļ klientu atnesto vai pat pa pastu atsūtīto izlietoto iepakojumu, kas tiek nodots tālākai pārstrādei. Pircējam Madara iesaka  meklēt uz iepakojuma norādītos pārstrādes simbolus, izvairoties no skaitļiem seši un deviņi, jo tā apzīmē plastmasu, kas nav pārstrādājama un nonāk vidē sadzīves atkritumu veidā.

Protams, zaļākais iepakojums ir tā neesamība – to veiksmīgi izmanto kosmētikas zīmols Lush, bet ražotājs Ringana savulaik atjautīgi iztika bez kartona iepakojuma, iepakojot stikla pudelīti dvielītī, kas paliek pircēja vannasistabā otrai, daudz ilgākai dzīvei nekā kartona kastīte.

Plašāk lasiet rakstā Svarīgs ne tikai sastāvs, bet arī iepakojums trešdienas, 19.augusta laikraksta Diena pielikumā Dabas Diena (2.,3.lpp)!

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra