Tekstila nozarē šogad daudziem būs jāmaina tirgus stratēģija vai jāsamierinās ar zaudējumiem, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Veļas šuvēju noiets tradicionāli bijis austrumu kaimiņvalstīs, tāpēc šogad kopējais ražošanas apjoms var kristies par 20 – 25%, lēš eksperti.

Grūtu gadu paredz arī vairāki citi nozares komersanti, jo ģeopolitiskā krīze klupinājusi daļu Eiropas. Pērn novembrī Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas (VRUA) vadītājs Guntis Strazds paredzēja 6 – 7% kritumu ražošanas apjomam un aptuveni 20 miljonu eiro kritumu nozares eksportam. Provizoriskie 2014.gada rezultāti liecina, ka prognoze bijusi tuvu īstenībai. Krīzi nejūt nozares līderis – Valmieras stikla šķiedra, nesūdzas nišas produktu ražotāji un tie, kam tiešais vai netiešais eksports nav saistīts ar Krieviju.

«Pērn gada pirmā puse nebija slikta, otrajā tirgus strauji kritās, taču decembris bija labāks, nekā gaidīts,» analizē G.Strazds. Kopumā vairumam tekstilnieku gan ir apgrozījuma kritums, dažiem pat 20 – 25%. Mazāk cietis tehniskā tekstila segments un darba apģērbu ražotāji. Piemēram, SIA Kwintet Production lēš, ka apgrozījums pērn bijis ap 27 milj. eiro, kas ir par 1,36 miljoniem jeb nepilniem 5% mazāk nekā 2013.gadā. Līdzīgs kritums bijis arī materiālu ražotājai Lauma Fabrics, kuras atkarība no Krievijas, ieskaitot uz šo tirgu orientētos vietējos klientus, ir ap 50 – 60%, norāda uzņēmuma ģenerāldirektors Edijs Egliņš. Pērn apgrozīti aptuveni 38,2 milj. eiro jeb par 1,6 milj. eiro mazāk nekā 2013.gadā. Savukārt veļas ražotāji un apģērbu šuvēji, kuru tirgus bija tikai austrumu virzienā, ne visi atgūsies, pieļauj eksperti.

Plašāk lasiet rakstā Tekstila ražošanā prognozē smagu gadu pirmdienas, 16. februāra, laikrakstā Dienas Bizness (6.-7. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra