Latvijas nacionālajai lidsabiedrībai airBaltic un tās privātajam akcionāram - Baltijas Aviācijas sistēmām (BAS) - tieši vai pastarpināti pieder kapitāldaļas vismaz 15 uzņēmumos, liecina Firmas.lv informācija.

BAS ir dalībnieks kompānijās SIA Baltic Taxi, SIA North Hub Fuel, SIA North Hub Services, SIA airBaltic Hotels, SIA North Hub, kā arī SIA Rija.

Taksometru pakalpojumu sniedzējā Baltic Taxi BAS pieder 97% kapitāldaļu, lidostu virszemes pakalpojumu sniedzējā North Hub Service - 50%, airBaltic Hotels - 100%.

North Hub, kas nodarbojas ar konsultēšanu komercdarbībā un vadībzinībās, BAS pieder 100%, degvielas piegādes uzņēmumā North Hub Fuel - 50%. Latvijas dizaina un dzīves stila veikalā Rija BAS pieder 50% kapitāldaļu.

SIA FLS, kas sniedz finanšu un juridiskos pakalpojumu, ir ar BAS saistīts uzņēmums, kas pieder SIA VIA Invest, kurš savukārt pieder uzņēmumam Bridge Capital, kurā 50% akciju pieder Londonā reģistrētai kompānijai Winston and Winston Limited, 25% SIA YDY un 25% Lietuvas pilsonim Jonam Tamulim, liecina Uzņēmumu reģistra informācija. BAS mājas lapā gan teikts, ka FLS pilnībā pieder BAS.

airBaltic savukārt ir dalībnieks šādos uzņēmumos - SIA Baltic Airlines ar 100% kapitāldaļu un SIA Baltijas kravu centrs - arī 100%.

Baltic Airlines 100% daļu pieder piecos uzņēmumos - lojalitātes programmas uzņēmumā SIA "Baltic Miles", apmācību pakalpojumu sniedzējā SIA Baltic Training, SIA Online Travel Agency, pasažieru aviopārvadājumu uzņēmumā SIA Baltic Contact Centre un klientu apkalpošanas centrā SIA Travellounge.

Baltic Airlines Services Limited filiāle savukārt pieder Kiprā reģistrētam uzņēmumam Baltic Airlines Services Limited.

Jau ziņots, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki šodien veic kratīšanas ar nacionālo aviosabiedrību airBaltic saistītos uzņēmumos. KNAB minēto informāciju ne apstiprināja, ne noliedza.

«Vienīgais iemesls, ko pašlaik varu iedomāties KNAB veiktajām kratīšanām ar airBaltic saistītajos uzņēmumos, ir saistīts ar rītdienas valdības sēdi,» Db.lv sacīja Baltijas aviācijas sistēmu pārstāvis Juris Pētersons, viņš gan norādīja, ka viņam nav informācijas, ko tieši valdība rītdienas valdības sēdē varētu spriest.  «Man nav pašlaik nekādas konkrētākas informācijas par notiekošo,» sacīja J. Pētersons.

Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V) pagaidām nav informācijas par KNAB šorīt sākto kratīšanu ar nacionālo aviosabiedrību airBaltic saistītos uzņēmumos.

Arī tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs (V), kurš pilda arī iekšlietu ministra pienākumus, plašākus komentārus par KNAB aktivitātēm nesniedza. Taujāts, vai ir informācija par KNAB īstenotajām aktivitātēm, ministrs bija lakonisks - «nekādu komentāru nebūs».

Satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS) teica, ka viņam nav informācijas no KNAB par iespējamām kratīšanām uzņēmumos.

Šorīt KNAB darbinieki ieradās Helio biroju ēkā lidostas Rīga teritorijā, Biroju ielā, kur atrodas vairāki ar airBaltic saistīti uzņēmumi. Ēkā atrodas, piemēram, BAS, airBalticTravel, Uniform Storage, airBaltic Ground Operation, Best&Partner un FLS.

Lidsabiedrības airBaltic finanšu stāvoklis ir kritisks, un abi akcionāri - valsts un kompānijas prezidentam Bertoltam Flikam daļēji piederošā BAS - nespēj vienoties par turpmākajiem ieguldījumiem. Valsts pret Fliku vērsusies prokuratūrā un tiesā, bet airBaltic tikmēr jau paziņojusi par reisu atcelšanu un prasa tiesisko aizsardzību.

Šī pēdējā laikā ir jau otrā reize, kad KNAB darbinieki veic kratīšanas ar airBaltic saistītās adresēs. Iepriekš KNAB veica kratīšanas airBaltic telpās un Flika dzīvesvietā; tas notika tā dēvētās oligarhu lietas izmeklēšanas gaitā. Turklāt Satiksmes ministrija paziņoja, ka Fliks KNAB sāktajā kriminālprocesā ir persona, pret kuru sākts kriminālprocess.

Flika advokātu vēstulē valdībai, kurā skaidrota aviokompānijas vadītāja atrašanās ārpus Latvijas, norādīts, ka prokuratūra 20.maijā sāka pirmstiesas izmeklēšanu pret Saeimas deputātu Aināru Šleseru (LPP/LC) un citiem, izdodot kratīšanas orderus. 24.maijā Rīgas centra apgabala izmeklēšanas tiesnesis izdevis divus lēmumus par kratīšanas izdarīšanu Flika dzīvesvietā un airBaltic darba telpās, kas attiecīgi tika veiktas.

Flika pārstāvjiem tiekoties ar atbildīgo prokuroru, saņemta informācija, ka Fliks minētajā izmeklēšanā pret Šleseru un citiem nav ne apsūdzētais, ne liecinieks. Latvijas tiesa atsakās atklāt Flika patieso statusu, vēstulē valdībai norāda Flika advokāts.

Tikmēr KNAB jau saņēmis vairākus iesniegumus saistībā ar pēdējiem notikumiem airBaltic.

Piektdien, 23.septembrī, KNAB paziņoja, ka joprojām turpina izvērtēt iesniegumus, kas saņemti no Satiksmes ministrijas un airBaltic.

airBaltic bija vērsies Ģenerālprokuratūrā ar iesniegumu par aviokompānijas pamatkapitālu un vispārējo situāciju, kas tika pārsūtīts KNAB un pašlaik tiek izvērtēts. Fliks iepriekš informēja, ka airBaltic iesniegums saistīts ar 12.septembrī «izskanējušām spekulācijām par aviosabiedrības pamatkapitāla apmaksas starpības segšanu». Fliks solīja, ka tiesībsargājošām iestādēm tiks sniegta pilna informācija - akcionāru sapulču un citu sanāksmju protokoli, dokumenti un atzinumi, ne tikai selektīvi izraudzīti veci lēmumi, uz kuriem politiķi patlaban atsaucas publiskajā telpā.

Tāpat izvērtēts tiek Satiksmes ministrijas un Tieslietu ministrijas sagatavotais iesniegums par iespējamajiem pārkāpumiem Flika rīcībā, kas tika adresēts Ģenerālprokuratūrai, kura savukārt to pārsūtījusi KNAB. Nav zināms, ko tieši ministrijas savā iesniegumā lūdz izmeklēt, tomēr noprotams - informācijā apkopots abu ministriju, valdības konsultanta Prudentia, kā arī auditorfirmas PricewaterhouseCoopers agrāk secinātais, veicot dažādas pārbaudes airBaltic.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra